Mortgage Kredisi Nedir?

Ev almak isteyenlerin kurtarıcısı olan mortgage dediğimiz konut kredisine başvurmayı düşünenler için bilinmesi gereken detayları anlattık.
Mortgage Kredisi Nedir?

Doğru seçimler yapıldığında, ev satın almak gerçekten de en akıllıca yatırımlardan biri diyebiliriz. Doğru seçimden kastımız, oturmak için de olsa yatırım için de olsa, fayda sağlayabileceğiniz bir ev tercih etmek. Oturmak için alıyorsanız, yaşam şeklinize uygun ve konumu hayatınızı kolaylaştıracak bir ev, yatırım için alıyorsanız, gelişmeye açık bir lokasyonda, kira getirisi iyi bir ev bulmak önemli.

İyi bir ön araştırmayla evi seçtikten sonra, sıra satın almaya geliyor. Bu noktada kredi çekmek, birçok kimsenin ilk başvurduğu yöntem.

Mortgage Nedir, Konut Kredisinden Farkı Var Mı?

Genellikle gayrimenkul olmak üzere, bir mal satın alınmak istendiğinde, bu malın ipotek edilmesi karşılığında verilen kredilere mortgage deniliyor. Mortgage ile konut kredisinin farkı var mı diye sorarsanız, 2007’den beri yok. Önceden, konut almak için vadesi en fazla 5 yıla kadar uzayan kredilere konut kredisi deniyordu ve faiz oranları yüksekti. Mortgage ise, vadesi 30 yıla kadar sürebilen uzun vadeli, düşük faizli bir kredi türü. 2007 itibariyle mortgage, konut kredisinin yerine geçti. Uzun lafın kısası, Türkiye’de kullanılan konut kredisine mortgage diyoruz.

Mortgage Kullanmanın Avantajları Neler?

Mortgage ile düşük aylık ödemeler uzun vadede kira öder gibi ev sahibi olunabiliyor. Konut kredisi ile ev almak mı yoksa kirada oturmak mı daha avantajlı diye düşünenler için konuyu daha önce bu yazımızda ele almıştık.

Mortgage yasasına göre konut kredilerinde uygulanan faiz oranı sabit, değişken veya her ikisini de içerecek şekilde olabiliyor. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar konut kredilerinde yaygın olarak eşit taksitli ödeme planı sunuyor. Eğer 3 ayda bir veya yılda bir prim, ikramiye vs alıyorsanız, balon ödemeli konut kredilerini tercih edebiliyorsunuz. 

Mortgage Ödeme Planı Nasıl Seçilmeli?

Dikkat edilmesi gereken, kredi karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun ödeme planını bulmak. Seçeceğiniz plan, kredinizin vadesi boyunca uymak zorunda olduğunuz ödeme aralıklarını belirliyor. Taksit tutarlarını düzenli ödeyebileceğiniz seçimi yapmak, finansal zorluğa girmemeniz için son derece önem taşıyor çünkü taksit tutarlarınızın bir kısmının veya tamamını zamanında ödemediğinizde, ödemesi geciken anapara tutarı için, geciken süre boyunca, kredinizin aylık faiz oranının %30 fazlası oranında bir gecikme faizi uygulanıyor. Birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda ise kredi borcunuzun tamamı "hemen ödenmesi gereken borç" haline geliyor ve banka bunu size bildirerek kredi borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep ediyor. Borcun ödenmemesi halinde kanuni takip süreci başlıyor.

Mortgage İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Bankalar, evin değerinin belirlenmesi için evin ekspertiz ettirilmesini istiyor ve eksperler tarafından belirlenen değerin %80’ine kadar kredi verebiliyorlar. Yani, bu değerin %20’sini peşinat olarak vermeniz gerekiyor.

Hangi Evler İçin Mortgage Başvurusu Yapılabilir?

Mortgage kullanmak için almak istediğiniz evin krediye uygun olması şart. Evin tapu bilgileri, kat irtifakı, iskan, kat mülkiyeti, deprem sigortası gibi bankaların sizden ev ile ilgili hangi belgeleri isteyeceğini öğrenip bu belgelerin mevcut olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.  Ayrıca, bankalar borca karşılık evi ipotek ettiği için evin bu borcu karşılayacak değerde olması da beklenilen kriterler arasında. Projeden ev almak için ise, proje sahibinin anlaştığı bankalara yönelmek gerekiyor.

Mortgage Başvurusu Neye Göre Değerlendiriliyor?

Belgelerinizin eksiksiz olması, evin krediye uygun olması, gelirinizin başvurduğunuz krediyi karşılayabilecek düzeyde olması ve kredi notunuzun yeterli olması kredinin onaylanmasında önem teşkil ediyor.

Konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? başlıklı yazımızdan mortgage başvurusu sürecinde ve öncesinde bilmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Krediler ve diğer tüm finansal konular hakkında bilmek istediklerinizi SORU-CEVAP kısmımızdan bize sorabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol