Kredi Borcu Olan Eve Kredi Alınır Mı?

Konut kredisi ile ev almaya karar verdiniz fakat almak istediğiniz evin kredi borcu devam ediyor. O halde ne yapmalısınız?
Kredi Borcu Olan Eve Kredi Alınır Mı?

Bankalar, konut kredisi verdikleri zaman borca karşılık evi ipotek eder. Dolayısıyla borç bitene kadar aslında ev bir nevi bankaya aittir. Bu nedenle daha önce konut kredisiyle alınmış ve kredi borcu devam eden bir ev yeniden satışa çıktığında, o evi almak için ayrıca bazı yöntemler uygulamak gerekir. Evin üzerindeki ipoteği kaldırarak yeni kredi talebinde bulunulabilir ya da ipotekli eve ikinci ipotekle kredi alınabilir.


İpotekli Eve Nasıl İkinci İpotek Uygulanır?

Kredi borcu devam eden banka ile yeni kredi kullanılacak banka aynı ise, bu işlem daha kolay ve daha kısa sürede gerçekleşebiliyor ancak farklı bir bankadan da talepte bulunulabiliyor. Bankalar arası bir yazışma ile süreç ilerliyor. Kredi talebi onaylandığı takdirde, evin incelenmesi için gönderilen eksper, evin hangi bankadan ipotekli olduğunu rapor ediyor. Başvurunun yapıldığı banka, borçlu olunan bankadan ipotek kaldırma yazısını ve güncel kredi kapama tutarını resmi bir yazıyla göndermesini istiyor. Sonrasında tapuda satış işlemi yapılarak kredinin üzerine yeni banka tarafından ikinci ipotek uygulanıyor. Çıkan krediden evin üzerindeki borç kadarı borçlu olunan bankaya gönderiliyor, geri kalan tutar kredi çeken kişiye veriliyor. Bu şekilde ilk bankanın borcu kalktığı için ilk ipotek de kalkıyor ve ikinci banka ilk dereceden ipotek etmiş oluyor.


Krediyle Alınan Evin İpoteği Kaldırılarak Nasıl Kredi Alınır?

Alıcı ve satıcı anlaşarak evin üzerindeki ipoteği kaldırabilir. Evi almak isteyen, evin borcu kadar olan miktarı nakit olarak satıcıya verebilir ve satıcı bu parayla krediyi kapatarak evin ipoteğini kaldırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, anlaşmayı hukuken geçerli olacak çekilde yapmak. Sözlü anlaşmanın bir geçerliliği olmadığı için tarafların yazılı ve noter onaylı bir anlaşma imzalamarında fayda var.


Kimlere Konut Kredisi Çıkar?

Bildiğiniz gibi artık konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olabiliyorsunuz. ‘Konut kredisi ile ev almak mı yoksa kirada oturmak mı daha avantajlı?’ sorusunun cevabını bu yazımızda anlatmıştık. Konut kredisiyle ev almayı düşünüyorsanız, evin krediye uygun olması gibi kredinin onaylanması için sizin de bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. İstenilen belgeleri eksiz şekilde vermeniz ve gelir durumunuz ve kredi notunuzun bankalar tarafından yeterli görülmesi önem taşıyor. Kredi notunuz düşük ise, nasıl yükseltebileceğinizi  ‘Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler’ başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi almakla ilgili ya da borç, birikim, yatırım gibi finansal alanlarda tüm kafanıza takılan soruları SORU-CEVAP kısmımızdan bize sorabilirsiniz. Para Durumu, finansal huzura kavuşmanız için yanınızda!

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol