Konut Kredisine Nasıl Peşinat Bulurum?

Ev sahibi olmaya karar verdiniz ve konut kredisi çekerek evinizi satın alacaksınız. Kanunlarımıza göre banka kredinin tamamı için kredi veremiyor, yani peşinat için parayı sizin bulmanız gerekiyor. Peşinatı bulmak için tüm alternatifleri inceleyelim:
Konut Kredisine Nasıl Peşinat Bulurum?

Konut kredilerinde banka ev bedelinin %80’ine kadar kredi verebiliyor. Yani evin ekspertiz bedelinin %20’sini peşinat olarak ödemeniz gerekiyor. 500.000 liralık bir ev alacaksanız 100.000 lira peşinat, 250.000 liralık bir ev alacaksanız 50.000 liralık bir peşinata sahip olmanız gerekiyor. Bunun için ilk akla gelen yol toplu paranızın olması yani; düğünden gelen para, emeklilik ikramiyesi vb paralar. Bu paraları peşinat olarak değerlendirmek iyi araştırırsanız sizi akıllı bir yatırıma yönlendirebilir. Ama evle ilgili araştırmalarınızı dikkatli yapmayı unutmayın.

İkinci yöntem ise biriktirmek. Para Durumu olarak en çok sevdiğimiz yöntem bu diyebiliriz. Fakat biriktirmek denilince aklınıza çocukluktan beri tavsiye edilen eylem gelmesin. Ciddi bir plan yapıp gerçekten biriktirmekten bahsediyoruz. Öncelikle bir hedef belirliyoruz, hedef rakamımız hem erişilebilir olsun hem de biriktiği zaman onunla ev alma adımlarını atabileceğimiz kadar ciddi olsun. Bunu belirlerken bütçe yapmış olmayı da ihmal etmeyin. Yani evinizin toplam gelirini ve giderini bir kenara yazın, biriktirebileceğiniz rakamı belirleyin ve paraya dokunmamaya özen gösterin. Her ay düzenli olarak kenara atarsanız hedefinize ulaşmanız mümkün.

Biriktirmek için paranız kalmıyorsa, harcamalarınızı düzenlemenin zamanı gelmiş demektir. Tasarruf bu noktada önemli hale geliyor. 3 lira, 5 lira ne olacak ki dediğiniz faturalar birleşince yıllık 1000 liraya yakın tasarrufun yapılabileceği bir gelir alanına dönüşüyor.

 Konut kredisi hakkında en çok sorulan sorular için tıklayın.

Peşinat İçin Kredi Çekilir Mi?

Hemen cevabı vererek başlayalım; evet. Konut kredisinin peşinatı için ihtiyaç kredisi çekilebiliyor. Bizim çok tavsiye etmediğimiz bir yöntem. Çünkü bu durumda aile bir değil iki kredi ödüyor. Konut kredisi için birikmiş parası olmadığından dolayı tüm parayı bankadan alıyor. Ve bankadan iki kredi çekmesi gerekiyor. Aylık ödeme gücü bir ailenin bankadan çektiği krediyi ya da kredileri zamanında ödemelerini ve ekonomik olarak sarsılmamalarını sağlayan en önemli etken. İki kredi olursa ödemelerde gecikmeler olabilir ve kredi notunuz bundan olumsuz etkilenebilir. Kredi notunun da ötesinde ödemelerde sorun yaşarsanız banka ile hukuki alanda alacaklı verecekli ilişkisine girmeniz gerekebilir.

Borç

Yine eşten dosttan borç isteme  de peşinat için kullanılabilen bir yöntem ama borcu tek seferde ödeme ve tanıdıklarla para nedeniyle ilişkilerin bozulması riskli

Hedef koyup, o hedef paraya ulaşmak için biriktirmek en iyi yöntem olarak görünüyor. Konut kredisi ya da finansal konularda tüm sorularınızı bize danışabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol