Konut kredisinde yeni düzenleme!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni karar. Birinci ve ikinci el konut kredilerinde değişikliğe gidildi.

Yeni düzenlemeye göre ikinci el konutun değeri 500 bin TL’den az olduğu takdirde yüzde 90’a kadar kredi kullanılabilecek. Konutun değeri 500 bin ile 2 milyon TL arasındaysa enerji sınıfına göre yüzde 70’ine kadar kredi verilebilecek.

Konut değeri 2 milyon ile 5 milyon TL arasında olan konutlarda lira arasında ise yüzde 40-50’sine kadar kredi kullanılabilecek.  

5 milyon ile 10 milyon TL arası konutlarda da en fazla 2 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi alınabilecek.   

Değeri 10 milyon TL üzerindeki konutlar için kredi kullanılamayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yaptığı açıklama şöyle:

"Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) "Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar" başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine, Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir."

81 ilde sosyal konut projesi hayata geçirilecekÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut ve kira fiyatlarındaki artışın takip edildiğini söyledi. Vatandaşların uygun şartlarda konut alabilmesine imkan sağlayacak yeni bir projenin hayata geçeceğini açıkladı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store