Konut Kredisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Konut sahibi olmaya karar verdiniz, biraz birikmiş paranız var ve yanına konut kredisi çekmek istiyorsunuz. Aklınıza takılabilecek tüm sorulara cevap vererek sizi konut kredisi sürecine hazırlamak istiyoruz.
Konut Kredisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Hedef belirlemiş olmanız ve ev almaya karar vermiş olmanız çok önemliydi. Şimdi sırada bu hedefi gerçekleştirmek için atılması gereken adımlar var. Bu adımları atmadan önce iyi bir hesaplama ve sabır gerekiyor.

Ev Almak İçin Önce Ne Yapmalıyım?

Öncelikli olarak hedef rakam belirleyip biriktirmeye başlamalısınız. Ev bütçesi yapmadıysanız, gider ve gelirinizi yazarak işe başlayabilirsiniz. Bundan sonraki adım ise tasarruf. Yaptığınız harcamaları yeniden düzenlemenizde fayda var, çünkü sizin bir hedefiniz var; ev alacaksınız.

İlk Etapta Ne Kadar Para Biriktirmeliyim?

Bankalar konut kredilerinde ev fiyatının %80’ine kadar konut kredisi veriyor. Yani %20’lik kısım için sizin para biriktirmeniz gerekiyor. Bunu isterseniz ihtiyaç kredisi ile de ödeyebilirsiniz. Fakat hem ihtiyaç kredisi hem borç kredisi ödemek sizin bütçenizi yoracağından dolayı biz biriktirmenizi ya da bir yerden gelen toplu parayı bu yönde değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Önce Konut mu Yoksa Kredi mi?

Siz araştırma yaparken bütçenize uygun bir kredi rakamı araştırabilirsiniz. Buna göre biriktireceğiniz parayı ve almanız gereken kredi miktarını ayarlayabilirsiniz. Fakat bankalar var olan ev için kredi veriyor. Yani konut kredisi çekecekseniz, öncelikle ortada alınması planlanan ve ekspertizin göreceği bir ev olması gerekiyor.

Bu evi belirledikten sonra konut kredisi için araştırmalara başlayabilirsiniz.

Kirada Oturmak mı Yoksa Ev Almak mı Daha Karlı?

Para Durumu’nda sizi hem kira ödemekten kurtaracağı hem de bir yatırım olacağından dolayı kira vermek yerine ev kredisi ile kredi almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun sebebi ise kirada her yıl artan bir ücret ödemeniz ve yıllar sonra da yine evinizin olmaması. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta var. O da konut sahibi olacağım diye büyük bir borcun altına girilmemesi. Konut kredisi başvurusu yapmadan önce bütçenizi iyi hesaplamalısınız. Yani  kredi çekmeden önce aylık ödeme gücünüze uygun olup olmadığına bakmalısınız. Çekmeyi planladığınız kredinin sizin bütçenizle olan uygunluğuna göre ev almadan önce birikime ağırlık verebilirsiniz.

Kira mı konut kredisi mi sorusuna daha detaylı bir cevap için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kira Öder Gibi Ev Kredisi Var Mı?

Halk adında kira öder gibi ev kredisi olarak bilinen mortgage adı verilen kredilerde uzun vadeli ve düşük aylık ücretlerle ev sahibi olmanız mümkün. Konut kredisinde 10 – 20 yıla kadar vade yaptırabilirsiniz.

 

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir Mi? 

Konut kredisi verilirken ev teminata alınarak kredi veriliyor. Fakat arsa tapulu daireler henüz iskan planına göre daire tapusu almadığından dolayı bunlara kredi verilmiyor. Ayrıca tapusuz evlere de kredi verilmiyor. Daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplarken Neye Dikkat Etmeli?

  • Konut kredisi başvurusu öncesi ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey; istediğiniz bir evi almak olsun. Ev biraz daha uzun vadeli bir satın alma işlemi olduğundan dolayı sonrasında pişmanlık yaşamamak için dikkatli seçim yapın.
  • Ev satın almadan önce karar alır almaz para biriktirmeye başlayın.
  • Konut kredisi kullanmadan önce araştırmaları sıkı tutun. Hem ev arayışlarınızda özenli olun hem de kredi aramalarında.
  • Konut kredisi karşılaştırmadan kredi başvurusu gerçekleştirmeyin.

Aklınıza takılan soru olursa bize sormaktan çekinmeyin. Para Durumu ekibi finansal hayatınızı kolaylaştırmak için hazır. Kolayca ve ücretsiz soru sor.

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol