Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Ev sahibi olmak herkesin hayali ama hem ev fiyatlarının yüksek olması hem de gelirlerin düşük olması nedeniyle ev almak yerine kiracı olmak tercih ediliyor. Peki kira öder gibi ev sahibi olunabilir mi?
Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Tüm evlerin aynı fiyatta olduğunu varsayarak değerlendirilmemesi gereken bir konu olmasına rağmen, çoğu internet sitesinde evet mümkün ya da hayır mümkün değil gibi cevaplara denk gelmiş olabilirsiniz. Tam olarak bunun cevabını vermek neredeyse imkansız.

Eğer satın almak istediğiniz ev Ankara’da ve 180 bin lira tutarında bir değere sahipse ve bu evin aylık kirası 800 lira ise siz bu evin 36 bin lira peşinat bedelini biriktirdiniz diyelim. Sonrası için de 145 bin liralık bir kredi çektiğinizi varsayalım. Vade olarak da 20 yıl yani 240 ay diye düşünelim. Bu durumda %1.20 faizli bir kredi çektiğinizde aylık 1900 lira civarında bir taksit ödüyorsunuz. Toplam maliyetiniz ise 450-470 bin arasına denk geliyor.  Bu örmekte kiradan daha fazla para ödediniz gibi görünse de kiranın 20 yıllık süreçte her yıl %8 civarı artacağını da değerlendirmeye katmalısınız. Bugün olmasa da önümüzdeki birkaç yıl içinde taksitleriniz kira ile eşitlenir düzeylere geliyor. Bu süreç boyunca kendi evinizin kredisini ödüyorsunuz. Kiranın aksine bir ev sahibi oluyorsunuz.

Bu durumun farklı olduğu senaryolar da var. İstanbul’da 700 bin – 1 milyon liralık bir ev için benzer bir tablo yapmaya başladığımızda kira öder gibi konut almanın zor olduğunu söyleyebiliriz. Yine de kiranın her yıl arttığı ve satın alınan evin Türkiye’de normal şartlarda iyi değerleneceğini düşünürsek, ev almak iyi bir yatırım.

Konut almak mı yoksa kirada kalmak mı daha avantajlı merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisinin aylık taksitleri kira öder gibi olmasa da sizin bütçenizi sarsmayacak bir şekilde olmalıdır. Ev satın almak elbette önemli ama ev satın alacağız diye kendi psikolojinizi bozmayın. Ev almayı bir süreç olarak algılayın ve ev almadan önce hedef belirlemeyle işe başlayın. Hedef belirleyin sonrasında ise biriktirmeye başlayın. Peşinat kadar para biriktirdikten sonra da konut kredisi araştırın. Konut kredisine başvurmadan önce kredi faiz oranlarını karşılaştırıp sizin açınızdan uygun olanı seçin. Konut kredisi, ihtiyaç kredisine göre daha uzun bir süreç olduğundan dolayı aylık ödemelerin bütçenize uygun olması konusunda hassas davranın. Aylık ödemelerde gecikmeye düşmeyeceğiniz bir rakam seçin ve başarılı bir kredi süreci geçirin. 

Konut kredisi hakkında aklınıza takılan tüm soruları bize sorun.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
  • Süleyman Yıldırım Yıldırım Evi daha sonra kâr ederek satmak yatırım sayılır öbür türlüsü sadece avantaj
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol