Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Konut kredisine başvuru yaparak ev almayı planlayanlar, evin yüzde kaçı için kredi alabilir, ne kadar peşinat ödemelidir?
Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Ev almaya karar verdiniz ancak yeterince nakit sahibi olmadığınız için bunu konut kredisi alarak yapmayı düşünüyorsunuz. O halde, bilmeniz gereken önemli bir detay var; ev için gereken paranın tamamını bankalar aracılığıyla alamıyorsunuz. Ne olursa olsun, peşinat için bir miktar paranız olması gerekiyor. Bankalar, evin değerini belirledikten sonra yalnızca belli bir oranda kredi veriyor.

Evin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Almak istediğiniz ev, banka tarafından ekspertiz ediliyor. Eksperler  evi inceledikten sonra ev için bir değer biçiyorlar. Bu değer, satıcının istediği fiyattan farklı olabilir fakat banka bu değeri baz alarak vereceği kredi miktarını hesaplıyor.

Evin Yüzde Kaçı İçin Peşinat Gerekli?

Bankalar, belirlenen değerin ancak %80’ini için kredi çıkarıyor. Bu demek oluyor ki, en az %20’sini peşinat olarak vermelisiniz. Elbette, peşinatı ne kadar yüksek tutarsanız, ödeyeceğiniz kredi yükü o kadar azalır. Örneğin; 200 bin liralık değeri olan bir ev için 40.000 TL peşinata sahip olmanız gerekiyor. Geri kalan 360 bin liralık olan kısım için bankalara kredi başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

Konut Kredisi Peşinatı İçin Nasıl Birikim Yapılır?

Konut kredisine başvurmadan önce mutlaka bütçenizi gözden geçirmelisiniz. Yeteri kadar birikiminiz var mı, almak istediğiniz evin peşinatı ne kadar, peşinatı verdiğiniz takdirde kredi ödemelerinizi düzenli yapabilecek misiniz?

Ev için peşinatınız yeterli değilse,  aylık gelirinizin %40’ını ev kredisi öder gibi bir hesapta biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin için kredi ödeme zamanınız için de bir deneyim, bir alışkanlık oluşturmuş olur.

Ev Peşinatı İçin İhtiyaç Kredisi Alınıyor Mu?

Bunun için ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz fakat bu noktada önemli olan hem ihtiyaç kredisini hem konut kredisini aynı anda ödeyebilecek gücünüz olup olmadığını iyice ölçmek.

Konut Kredisi Aylık Ödemeleri Nasıl Seçilmeli?

Kredi karşılaştırma yaparak bütçenize en uygun ödeme planını seçmelisiniz. Vade uzadıkça faiz oranlarının arttığını unutmayın. Ancak, bütçeniz yeterli değilse de kısa vade seçip finansal zorluğa girmeyin. Ödeyebileceğiz taksitler seçmeniz çok önemli çünkü birbirini izleyen iki taksitin ödenmemesi halinde kredi borcunuz ‘tamamı hemen ödenmesi gereken borç’ durumuna dönüşüyor.

Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Oluşturuluyor?

Konut  kredisinde ödeme planı, vade ve tutara göre kredi taksitleri hesaplanıyor. Yaygın olarak eşit taksitli ödeme planı kullanılıyor. Kredi tutarını, faiz oranı ve vadeyi bildiğiniz için aşağıdaki formül ile hesaplayabilirsiniz. Formülde kullanılacak olan ‘Faiz’ değeri faiz yüzdesi değil, faiz oranıdır. Örneğin; faiz %1 ise formülde 0,01 olarak kullanılmalıdır.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Konut kredisi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi SORU-CEVAP kısmımızdan bize sorabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol