Araba Almak İçin Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Araba almak için taşıt kredisine başvurmayı düşünenler, faiz oranları, taşıt kredisi tutarı, vade oranı gibi konularda nelere dikkat etmeli?
Araba Almak İçin Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Artık bir arabaya sahip olmak ya da arabanızı değiştirmek istiyorsunuz ve bunun için de krediye başvurmaya karar verdiniz. Kredi seçiminizi neye göre yapacaksınız? Nasıl bir seçim sizin için daha avantajlı olur? Gelin tavsiyelerimize göz atın…

Öncelikle ödeme planınızı belirlemelisiniz. Bu durumda gelir-gider dengenizi ve birikmiş paranızı gözden geçirmelisiniz.  Taşıt kredilerinde 100 bin TL’ye kadar olan araçların yüzde 30’u, 100 bin lira üstü araçların yüzde 50’si için peşin isteniyor. Yeterli birikmiş paranız var mı?

Aylık ödemelerinizi nasıl seçeceksiniz? Bu gelir durumunuza göre artan veya azalan olabilir. Gelirinizin artmasını öngörüyorsanız artan, gelirinizin azalma riskini düşünüyorsanız azalan ödeme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Ödeyebileceğiniz vadeyi seçmeniz çok önemli. Uzun vade demek, fazla faiz demek, bunu unutmayın.

Önünüzde iki seçenek var, taksit tutarı düşük - ödeme süresi uzun ya da taksit tutarı daha fazla ancak ödeme süresi kısa… Para Durumu’nun tavsiyesi, araba alırken süreyi olabildiğince kısa tutmak. Aldığınızdan fazlasına satamayacağınız bir şey için uzun ödeme planı çok doğru görünmüyor.

Özellikle, eğer araba almak için biriktirdiğiniz hazır bulunan paranız fazla ve talep edeceğiniz kredi tutarı düşükse, vadenizi uzun tutmamanız en akıllıca seçim olacaktır.

Ama yeterli gücünüz yoksa, çok kısa vade ödemeyi zorlaştırabilir. Bunun için en önemlisi kendi bütçenizi iyi tanımanız.

Kredinin masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız. Masrafların dahil olduğu faiz oranını mutlaka öğrenin ve  kredi karşılaştırma yapın.

Araba Almak İçin Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Bu soruya karar verirken düşünmeniz gereken aylık maliyet oranları.Kredi tutarı düşük, vade süresi az bir kredi kullanacaksanız, ihtiyaç kredisi tercih edebilirsiniz. Yüksek tutar ve 24 aydan fazla vade için ise taşıt kredisi daha iyi olabilir.

Bu kararı verirken atlamamanız gereken bir konu da, aracın ipotek edilme durumu. İhtiyacınız olan yüksek bir tutarsa, bankanın aracı teminat olarak ipotek etmesiyle taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Ancak, düşük tutar için ipoteksiz ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz.

Taşıt Kredilerinde Kredilendirme Oranı Neye Göre Yapılıyor?

Bu oran arabanın satış bedeli üzerinden yapılıyor. İkinci el arabalarda ise arabanın kasko değeri üzerinden belirleniyor.

İkinci El Araba İçin Nasıl Kredi Çekilir?

İkinci el arabalar için kredilerde bankalar aracın yaşıyla ilgilenir. 5 yıldan daha eski bir araç olmaması bankalar açısından önemli bir kriter. Ancak, bankadan bankaya değişerek 8 yıla kadar çıkabilir. Daha eski bir arabaya sahip olmayı düşünüyorsanız yine ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Araba Kredisi İçin Gerekli Şartlar:

-18 yaşını doldurmuş olmak

-Aylık belgelenebilir düzenli gelire sahip olmak

-SGK kaydı

-Kredi notunun yüksekliği

Kredinin Kolay Çıkması İçin Kredi Notu Önemli!

Kredi almanızda en önemli etken kredi notunuz. Kredi geçmişiniz olumluysa, daha önceki kredilerinizi düzenli ödediyseniz, gelir ve gideriniz dengeliyse, bu durumlar size pozitif olarak yansır.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol