Başarının sırrı ’Kapsül Gardırop’ anlayışı!

Minimal yaşamla ilgili makaleler yayınlayan bir web sitesi, başarılı isimler tarafından benimsenen ’Kapsül Gardırop’ anlayışının altında yatan sebepleri sıraladı.

1 9 İLHAM VERİCİ 8 NEDEN

Moda dünyası hızla değişiyor, her yıl yeni trendler kaşımıza çıkıyor ancak, parayı istediği gibi harcayabilecek finansal rahatlığa sahip olan bazı isimler her gün neredeyse birbirinin aynı olan yalın kıyafet tercihleriyle dikkat çekiyor. Peki, neden? 

Bunun 8 ilham verici nedeni var! İşte o nedenler...

2 9 ZİHİNSEL YORGUNLUKTAN KURTULMAK
ZİHİNSEL YORGUNLUKTAN KURTULMAK

Her gün önemli kararlar almak durumda kalan insanlar için hayatlarından ‘bugün ne giysem?’ gibi bir soruyu çıkarmak zihinsel rahatlık sağlayarak gün içindeki üretkenliklerini artırıyor.

Barack Obama’nın başkanlık yaptığı dönemdeki bir açıklaması da bu fikri onaylıyor: “ Biliyorsunuz sadece gri veya mavi takımlar giyiyorum. Vermem gereken kararları azaltmaya çalışıyorum. Yiyeceklerim ya da giyeceklerim konusunda düşünüp kararlar almak istemiyorum. Çünkü bunlar dışında almam gereken birçok karar var.”

Mark Zuckerberg’in de benzer bir açıklaması bulunuyor. Sabahları anlamsız bir karara vakit harcamamanın daha önemli şeyler üzerinde daha iyi karar vermeye imkan tanıdığını söylüyor.

3 9 ZAMANDAN TASARRUF ETMEK

Hayatımızdan bazı şeyleri çıkarana kadar onların nası bir yük olduğunu anlayamayabiliyoruz. Ancak sonrasında yeni ve daha özgür bir hayata kucak açıyoruz. Kapsül gardırobu benimseyen kişiler, sabahları hazırlanmanın daha hızlı, daha kolay ve verimli bir hale dönüştüğünü söylüyorlar.

4 9 STRESİ AZALTMAK

New York’ta sanat direktörlüğü yapan Matilda Kahl, hem zaman tasarrufu açısından hem de zihinsel yorgunluk çekmeme bakımından bu seçime yöneldiğini söylüyor ancak özellikle sabah ne giyeceği konusunda karar vermek zorunda kalmadığı için bunun stresinden kurtulmanın tüm gününe olumlu yansıdığını belirtiyor. ‘’Bu çok mu resmi? Gideceğim yer için bu kıyafet çok mu fazla? Elbise çok mu kısa? gibi sorulardan sonra neredeyse her zaman sonradan pişman olacağım seçimler yapıyordum .” diyen Kahl, şimdi sadece ipek beyaz bir gömlek ve siyah pantolonla daha az stresle güne devam ediyor.

5 9 HUZURLU HİSSETMEK
HUZURLU HİSSETMEK

Oyuncu Drew Barrymore yayınlanan bir yazısında ’40 yaşındayım ve 20’li yaşlarda olanlar için üretilmiş kıyafetler bana göre değil. İki çocuktan sonra 30’lu yaşlar için olanlar da pek uymuyor. Kıyafetler konusunda bir dönüm noktasına geldim’ diyerek kıyafetlerle olan ilişkisini ve hayata yeni bakış açısını anlatıyor. Bu sürecin ardından bir kıyafet diyetine giren Barrymore, gardırobunu artık ‘daha mutlu ve daha huzurlu’ olarak tanımlıyor.

KIYAFET DİYETİNİN 6 FAYDASI!

6 9 İKONİK OLMAK

New York’ta yaşayan Yazar Alice Gregory,her gün aynı şeyi giymenin  bir karakter yarattığını söylüyor. ‘Resimli hikaye kitaplarında, hikayenin sonuna kadar kahramanların kıyafetleri aynı kalır. Üniforma gibi giyinme alışkanlığı edinmek artık demode değil, ünlü hissetmenin daha hesaplı ve kolay yolu’ diyerek düşüncesini açıklıyor.

7 9 ENERJİYİ BOŞA HARCAMAMAK
ENERJİYİ BOŞA HARCAMAMAK

New York Times’ın haberine göre, 21. yüzyılın en başarılı filmlerine imza atan İngiliz yönetmen Christopher Nolan, her gün ne giyeceğini düşünmenin boşa harcanmış enerjiden başka bir şey olmadığına uzun zaman önce karar vermiş bile. Dar siyah pantolon, mavi gömlek, ceket ve her gün giyebileceği rahat bir çift ayakkabı Nolan’a yeterli oluyor.

8 9 DÜZEN SAĞLAMAK

Dallas’ta yaşayan Denaye Barahona isimli genç bir anne, düzensiz gardırobunu nasıl minimal ve çok amaçlı bir hale dönüştürdüğünü anlatıyor. Yalınlık kazanan gardırobunu eskiden bir cheesecake fabrikasıyken şık bir restorana dönüşmüş gibi tanımlıyor.’’Daha az seçeneğim var ama artık yapacağım her seçim üzerimde muhteşem duracak.’’ diyor.

9 9 DAHA AZ HARCAMAK

Dolaplarımız parası ödenmiş ancak nadiren giyilmiş parçalarla dolu ve birçoğu ihtiyaçlar doğrultusunda alınmamış. Kapsül gardırobun şüphesiz en büyük faydası, gereksiz harcamadan kurtulmak.

BÜTÇENİZİ ZORLAYAN 7 GEREKSİZ HARCAMA!

Yorumlar
Kalan Karakter 800