Nakit Para 26 Bin Bakteri Taşıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kağıt ve bozuk paralardan yayılabilecek bakteri ve virüslere karşı tedbir alınmasını önermesinin ardından kredi kartlarında temassız ve şifresiz işlem limiti 250 liraya çıkarıldı.

Mastercard ve Oxford Üniversitesi'nin birlikte yaptığı bir araştırmaya göre Avrupa’daki ortalama bir banknot, sağlığa zarar verme potansiyeline sahip 26 bini aşkın sayıda bakteri taşıyor.  Aynı araştırma sonuçlarına göre, en yeni paranın üzerinde bile ortalama 2 bin 400 civarı bakteri var.

Amerika'da da bu konuda bağımsız bir araştırma yapıldı. Bu araştırma sonucuna göre ise  nezle gibi bulaşıcı bir virüs dahi enfekte olan birinin dokunduğu parada 12 gün boyunca yaşayabiliyor.

Dolayısıyla özellikle koronavirüs salgınının yaşandığı bugünlerde temassız ödemenin önemi gittikçe artıyor. İşte tam da bu sebeple temassız ve şifresiz ödeme limiti 250 liraya çıkarıldı. 

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme özellikli kartınızı kasa görevlisine vermenize gerek olmadan, kartınızı POS cihazına okutabilirsiniz.
Yaptığınız işlem 250 liranın üzerinde değilse şifre tuşlamanıza da gerek yok. Böylece POS makinasına da herhangi bir temasınız olmamış oluyor.

Kredi kartım Temassız Ödeme Özelliğine Sahip Değil, Ne Yapmalıyım?

Eski kredi kartınızı temassız kredi kartı ile değiştirmek için bankanıza başvurabilirsiniz.

Temassız Ödeme Güvenli Mi?

Kredi kartı ile yaptığınız her işlem kadar güvenli.

Temassız kartlarla ilgili dolandırıcılık hikayeleri duyuyorum, bunlar benim başıma da gelebilir diye korkuyorum.

Yetkililer bu konuya çok basit bir cümle ile yanıt veriyor. 'Bir eve giren bir hırsız arkada kartvizitini bırakır mı?'
İnsanlar ellerinde bir POS cihazı ile çıkıp cüzdanımdan, çantamdan bilgim dışında para çektiler haberleri yapıyorlar. Ancak hiçbir insan POS cihazı alarak sokaklarda bunu yapamaz. Neden mi?

Her POS cihazı kontrollü olarak bankalar tarafında işletmelere veriliyor. 

Her POS cihazının içinde bir SİM kartı var. 

Her POS cihazının bir seri numarası var. 

Yapılan her işlem kontrollü şekilde gerçekleşiyor ve çekilen para, banka üzerinden bir kişi ya da kuruma bağlı hesaba aktarılıyor. 

Yani parayı çeken POS cihazının kime/hangi kuruma ait olduğu gibi, bu paranın aktarıldığı hesabın sahibi de belli. Ve parayı kişisel ya da kurum bilgileri ile bankadan çekebilir. 
Böyle bir sistemde, POS makinasıyla temassız kartlar üzerinden dolandırıcılık konusu da tamamen bir şehir efsanesi olarak yerini alıyor. 

Ülkemizde her iki kredi kartından bir tanesi temassız ödeme özelliğine sahip.

Bankalararası Kart Merkezi Başkanı Dr. Soner Canko, koronavirüs gündemiyle beraber temassız işlem adedinin mart ayının ilk 11 gününde 31 milyon adede ulaştığını belirtti. 

Juniper Research tarafından yapılan araştırmaya göre küresel temassız işlemlerin değeri 2024 yılında 6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
hilmi siyam
nakit candır.bağışıklık sistemini arttırır.