Kredi kartı kullanırken bunlara mutlaka dikkat edin!

Kredi kartından yana dertli olan çok... Oysa ki kredi kartı doğru kullanıldığında her işi kolaylaştıran bir banka ürünü. Gelin kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken hususları inceleyelim.

1 6 Kredi kartını yine siz ödüyorsunuz
Kredi kartını yine siz ödüyorsunuz

Kredi kartını kullanırken düşülen en büyük hatalardan birisi kredi kartı ile yapılan alışverişlerde yaşanan rahatlık. Oysa ki kredi kartını ödeyen yine sizsiniz. Kredi kartı da nakit para gibi sizin bütçenizden gidiyor. Bu gerçeği asla unutmamalısınız.

2 6 Bütçe yaparken kredi kartını hesaba katmayanlar
Bütçe yaparken kredi kartını hesaba katmayanlar

Her ay kredi kartının ekstresini zar zor ödeyip sonraki ay yine aynı durumla karşılaşıyorsanız bu noktada bir yanlışınız olduğunu kabul etmelisiniz. Bütçe yaparken kredi kartına yaptığınız harcamaları da hesaba katmalısınız. Kredi kartını kullanırken dikkatli olmalı ve rahat ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmalısınız.

3 6 Taksiti avantaj haline getirin
Taksiti avantaj haline getirin

Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit seçeneğini kullanmak aile bütçesini kesinlikle rahatlatacaktır. Ama dikkat etmeniz gereken bir şey var. 50 lira ondan taksit, 100 lira bundan taksit derken toplam taksitli ödeme miktarı epey bir meblaya ulaşabilir. Taksitler bitmeden yeni bir takside girmemekte fayda var.

4 6 Kredi kartı yıllık aidatı
Kredi kartı yıllık aidatı

Kredi kartı almadan önce kredi kartının yıllık aidatından haberdar olun. Eğer size uygun bir rakam değilse, başka bankaları ve aidatsız versiyonları değerlendirin.

5 6 Kart sayısı
Kart sayısı

Kredi kartı sayısının 1 ya da 2 olmasında fayda var ama kontrollü biri olduğunuzu düşünüyorsanız, kart sayısı büyük bir problem değil. Yine de dikkat etmelisiniz. 3-4 kartın ekstresini ödediğinizde tüm bütçenizi kredi kartlarına harcamış olabilirsiniz. Her kartınız için bir

6 6 Ödemeleri aksatmayın
Ödemeleri aksatmayın

Hem kara listeye girmemek hem de sonraki aylarda zorluk yaşamamak için kredi kartı borçlarınızı ekstrenin geldiği ayda ödeyin. Eğer ödeyemiyorsanız da gecikmeye düşmemek için asgari borcu gecikmeden ödeyin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800