Koronavirüse 'Temassız' Önlem Alın

Uzun yıllardır nakite karşı kart kullanmayı öneren Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, bugünlerde bu önerisine cevabın beklentilerini fazlasıyla aştığını söyledi.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin başında hijyen geliyor. Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki, nakit para kullanımı ise hijyenik açıdan büyük tehlike arz ediyor. 

Bu nedenle bankacılık sektörü de bir çok önlem aldı.

2006 yılından bu yana ülkemizde temassız kartlarla ödeme yapılabilmekte. Ancak salgın nedeniyle hijyenik endişelerin artmasıyla birlikte temassız ödeme limiti de 120 liradan 250 liraya çıkartıldı.

Mart ayında yapılan her 5 ödemenin 1’I temassız ödeme yöntemiyle gerçekleşti

BKM Genel Müdürü Soner Canko, temassız ödemelerde daha önce hiç kullanılmamış olan 2.5 milyon kartın ilk kez temasız ödemede kullanılmaya başlandığını açıkladı.

Temassız ödeme en çok yiyecek içecek sektöründe yapıldı

Temasız ödemede en çok kullanılan sektör yiyecek içecek sektörü oldu. Evlere servis veya al götür şeklinde yapılan harcamaların yüzde 27’sinde temassız ödeme yöntemi kullanıldı. Yani bu demek oluyor ki her 4 işlemden biri temassız ödemeyle gerçekleşmiş.

İkinci sırada ise yüzde 20 ile market ve gıda sektörü yer alıyor. 

Üçüncü sırada da eczanelerin de içinde olduğu sağlık ve kozmetik ödemeleri bulunuyor.

Neredeyse alışverişlerin yüzde 20'si temassız ödeme yöntemi kullanılarak yapılmış.

Temassız kart teknolojisi sağlık ve hijyenimiz için çok büyük bir kolaylık getiriyor

250 liraya kadar herhangi bir temasta bulunmayarak şifresiz harcama yapılabiliyor.

250 lira üzeri de temassız ödenebiliyor ancak burada şifre girmek gerekiyor. 

Güvenli bir ödeme yöntemi

250 lira ve altındaki harcamaların da nerede yapıldığı, hangi işletmeden geçtiği ve bankaları tarafından takip edildiği dikkate alındığında en az çipli işlemler kadar güvenli olduğunu görüyoruz.

Mart ayında her 5 liralık kart ödemesinin 1 lirası internetten yapıldı.

Canko, bugüne kadar hiç online ödeme yapmamış 3 milyon yeni kartın cüzdanlardan çıktığını ve internetten yapılan ödemelerde kullanıldığını da belirtti.

Soner Canko ekonomik suçlar hiç bir ortamda hız kesmiyor diyor ve kullanıcıları uyarıyor

'Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sırasında da ekonomik suçlar azalmıyor, isim ve şekil değiştiriyor. İçinde bulunduğumuz durumdan yararlanarak çok yeni siteler açılıyor. Korona, covid-19 adı altında yeni siteler açılıyor, aslı astarı olmayan ürünler hiç olmayacak fiyatlara satııyor Sevkiyatı yapılamayacak maskeleri, ilaçları satıyorlar. 

Bu dönemde sosyal mühendislik denilen uydurma hikayelerle karşı tarafı aldatmaya yönelik kart, dosya ücretleriniz iade edilecek gibi hikayeler yazılıyor. 

www.bilgiguvende.com sitemiz üzerinden her yeni ekonomik sahtekarlık konusunda kullanıcıları uyarmaya çalışıyoruz. Zorlukla kazandığınız tasarrufları böylesine ekonomik suçlulara kaptırmayın.'

Mart ayında en çok büyüyen online ödemelerden bir tanesi de kamu ödemeleri oldu. 

Şubat ayında ülkemizdeki tüm noterlerde kartla ödemeler kabul edilmeye başlandı.

Mart ayında salgının başlanması ardından Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 50 bin ira altındaki tüm vergilerin gib.gov.tr adresinden yapılabileceği bilgisi geldi.

Artık kamu ödemelerimizi evden çıkmadan online yapabiliyoruz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800