Harcamaların Ne Kadarı İnternetten Yapıldı?

2020 yılında harcamaların yüzde kaçı online yöntemlerle yapıldı? Pandeminin tüketici ve işletmeler açısından en önemli çıktıları neler?

Mastercard tarafından, ödemeler ekosisteminin salgın ile dönüşümünü ve hayatı kolaylaştıran teknolojileri ele alan online basın toplantısı düzenlendi.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, geçen yıl harcamaların sadece yüzde 17'sinin online yöntemlerle yapıldığını belirterek, "Bu oran 2020'de yüzde 29'a yükseldi. 3 yıl içinde harcamaların yüzde 38'ini online yöntemlerle yapacağız" dedi.

Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, 2020'de yaşanan küresel salgının en önemli çıktılarından birisinin hem tüketici hem de işletmeler bakımından hızlanan dijitalleşme çalışmaları olduğunu belirterek, "Ödeme sistemleri açısından da dijitalleşmeyi çok yoğun olarak yaşadık hatta son 5 yılı değerlendirdiğimizde 2020 en fazla dijitalleştiğimiz yıl oldu.

Online alışveriş alışkanlıkları kazanıldı, temassız alışveriş ciddi anlamda yükseldi, finansal hizmetleri mobil yöntemlerle almaya başladık, diğer bir ifadeyle ekosistem 2020'de dijitalleşti" ifadelerini kullandı.

"6 AYDA 4 BİN YENİ ŞİRKET E-TİCARETE ADIM ATTI"

İşletmeler açısından bakıldığında; e-ticaretin hem işletmelerin katılımı hem de tüketicilerin kullanımı açısından ciddi büyüme gösterdiğine dikkati çeken Çağlayan, "Pandemi, dijitalleşmeden çekinen binlerce KOBİ'ye e-ticarete uygun maliyetlerle, sadece birkaç günde başlanabileceğini gösterdi. 2020 yılının ilk altı ayında 4 bin yeni şirket e-ticarete adım attı.

Yılın ilk çeyreğinde dijitalle tanışan 1.500 şirkete karşın, Kovid-19'a ilişkin tedbir ve önlemlerin uygulandığı ikinci çeyrekte bu rakam 2 bin 500'ün de üzerine çıktı. Buna göre bu yılın ilk yarısında dijitalle tanışan şirketlerin sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak toplamda 4 bini aştı. Bu artışta en önemli rolü KOBİ'ler üstlendi" değerlendirmesinde bulundu.

İnternetten Kartlı Ödeme Rekoru Hangi Gün Gerçekleşti?Bankalararası Kart Merkezi bu yılın kasım ayı verilerini açıkladı. BKM’nin verilerine göre, kasım ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre ne oranda değişti? 2020 yılında, internetten en fazla kartlı ödemenin yapıldığı gün hangisi?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store