Zamanınızı doğru kullanmanızı sağlayacak yöntem: Eisenhower Matrisi

Önemli olmayan ama acil işlerle zamanınızı öldürmeyin. Bu yöntemi uygulayın zamanınız size kalsın.
1
ZAMAN EN BÜYÜK HAZİNE

Aslında hepimiz hayatımızdan zaman verip karşılığında para kazanıyoruz. Bu noktada bizim para kazanmamızı ve hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan en önemli hazinemiz, zaman. Tasarruf etmemiz gereken şeylerin başında da zaman geliyor. Zamandan tasarruf için yapmamız gereken yegane şey ise zaman yönetimi.

2
Eisenhower Matrisi

Zaman yönetimi hakkında çok sayıda teori var. Bunların en ünlü olanlardan birinin adı ise Eisenhower Matrisi. Eisenhower kim diye merak ediyorsanız söyleyelim, eski ABD başkanlarından biri.

3

Peki bu yöntem nedir? Eisenhower Matrisi’nin temelinde; işleri önem ve aciliyete göre ayırmak yatıyor. Yöntemde işleri tam 4 farklı sıraya ayırıyoruz.

4
ÖNEM

İnsanların genel eğilimi acil olan işi öne almak, ama çoğu acil iş aslında o kadar da önemli değil. Bazı önemli işler de o kadar acil yapılması gereken işler değil. Yani ikisi de aynı şey gibi algılasak da farklı şeyler.

5
HEMEN YAP

Bir şey eğer önemli ve acil ise onu hemen yapmalıyız.

6
ZAMANINA KARAR VER

Bir şey önemliyse fakat acil değilse ne zaman yapacağımıza karar vermeliyiz.

7
SONRAYA BIRAK

Yöntem önemsiz ve acil olmayan işlere de bir kural belirlemiş. Eğer bir iş hem önemli değil hem de acil değilse bu şeyleri sonraya bırakmanızı tavsiye ediyor. Üzerinizde baskı kurmadan sakin bir zamanda yapmaya bakın diyor.

8
BAŞKASINA DEVRET

Eğer bir iş acil ama önemli değilse bu işi yapabilecek başka birine vermemizi öğütlüyor.

9
İŞ PLANI YAPARKEN DİKKAT

İş planını hazırlarken siz de önem ve aciliyet kriterlerine göre kendi önceliklerinizi belirleyin ve boşa zaman kaybetmeyin.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol