Podcast ile nasıl ek gelir elde edebilirsiniz?

Renkli podcast dünyası size de çekici geliyor ve podcast yayınları yapmayı mı düşünüyorsunuz? Bunun yanı sıra podcast yayıncılarının nasıl para kazandıklarını merak mı ediyorsunuz? Ya da hâlihazırda bir podcast sahibisiniz ve kazancınızı artırmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Bir podcast yayınından ek gelir elde etmenin pek çok farklı yolu var. Hangi aşamada olursanız olun podcast yayınınızı paraya çevirmek için en az bir adet yol bulabilirsiniz.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı ya da performans temelli pazarlama, kişileri diğer şirketlere yönlendirmeniz karşılığında komisyon almanıza denir. Yani, biri bir şey satın aldığında, siz para kazanırsınız. Satış ortaklığı en çok, kullandığınız ya da aşina olduğunuz ürünleri veya hizmetleri tanıttığınızda etkili olur, çünkü samimi bir biçimde tanıtım yapabilirsiniz. Eğer geleneksel sponsorluk için gereken izleyici oranına sahip değilseniz, satış ortaklığı teklifinin tanıtımı için kendi “reklam” şeklinizi yaratabilirsiniz ya da her zamanki içeriğinizi aktarırken bir üründen ya da hizmetten bahsedebilirsiniz. Hemen hemen her ürün ya da hizmet için bir satış ortaklığı programı var.

Sponsorlar ve Reklamlar

Podcast yayınlarından para kazanma yollarını aradığınızda reklamcılık ve sponsorluklar muhtemelen aklınıza ilk gelenler olacak. Sizi reklam verenlerle bağlantıya geçirecek birçok farklı podcast reklam ağı bulunuyor. Reklam verenleri bulmak için gereken tüm işi onlar yapar, ücret konusunda pazarlık eder, metni bulurlar vs. Büyük reklamlar için çok büyük kitlelere sahip olmanız bir gerçek. Bunun yanı sıra daha küçük bir kitleniz olsa da onlarla uygun ve podcast misyonunuza uygun reklamverenler ile çalışabilirsiniz.

Kurslar

Çoğu popüler podcast yayıncısı, podcastlerinde konuştuklarına benzer içeriklerin dersini vermek için kendi özel çevrim içi kurslarını yaratır. Çevrim içi kurslar, bir şeyi takibi kolay bir biçimde öğretmenin harika bir yolu, insanlar bu kursları bitirdiklerinde belirli sonuçlar alabilir. Bir e-posta listesine sahip olmanın da yardımı olur, böylece izleyicilerinizi kurs hakkında hem e-posta hem de podcast yoluyla bilgilendirebilirsiniz. 

Bunlar işe yarar, zira insanların ilgisini çeker ve sizinle canlı olarak etkileşime girerler.

Koçluk ve Danışmanlık

Koçluk & Danışmanlık bir şekilde bir hizmet sunmaya benzer; fakat genellikle bir işi onların yerine yapmak yerine, nasıl gelişecekleri konusunda yardım ya da rehberlik edersiniz.

Danışmanlık ya da koçluğun çok yaygın olduğu endüstriler fitness, diyet, ticari kuruluşlar ve eğitimdir; fakat her endüstride danışmanlar olduğundan eminim.

Kitle Fonlama ve Bağış

Sizi ve podcastinizi desteklemeleri için bağış isteyebilirsiniz. Eğlence odaklı podcastler bu şekilde para kazanmaya daha uygun olabilir.Bağış kabul etmek için yaygın kullanılan platformları kullanabilirsiniz. İnsanların sizi desteklemek için ödedikleri miktara bağlı olarak ek içerik ya da bonuslar sunmanızı gerçekten kolaylaştırıyorlar. Hatta sadece ücretli olan ayrı bir RSS bildirimine de sahip olmanıza olanak tanırlar ki bu da sıradaki podcast ile para kazanma metodu ile gayet güzel bir biçimde uyum sağlar.

Premium İçerik

Premium içerik istediğiniz herhangi bir şey olabilir, fakat podcast yapanların premium içeriği beraberinde sunduğu yaygın yollardan bazıları şunlardır:

  • Ek röportajlar
  • Sahne arkası içerikleri
  • Reklamsız RSS bildirimi
  • RSS bildirimine erken erişim
  • Sunucularla Soru&Cevap

Aylık birkaç lira karşılığında izleyici topluluğunuza ek bir değer sunabilmek için özgün yollar bulmaktan çekinmeyin.

Etkinlikler

Etkinlik düzenlemek para kazanmanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi hayranlarınızı bir araya getirir ve onlara daha da çok değer katar.

Somut Ürünler

Somut ürünler, t-shirtler, kupalar ya da başka materyaller kazanç kaynağı sağlayabilir. olabilir.

Topluluk Önünde Konuşma

Çoğu podcast yapımcısı sahneye çıkmaları için bulundukları endüstrilerden teklif alır. Eğer birileri podcastinizde duyduklarını seviyorsa, konferanslarda ve canlı etkinliklerde konuşma yapmak için uygun bir aday olacağınız (ve bunun için size belli bir ücret ödeneceği) gayet mantıklı bir çıkarım.

Konuşma ücretleri birkaç yüz dolardan (ya da sadece ücretsiz konaklama ve katılımdan) altı haneli rakamlara hatta daha fazlasına kadar farklılık gösterir.

Konuşma yapmak da otoritenizi artırmanın başka bir harika yoludur, ileride muhtemelen podcastinizin dinleyicileri olacak yeni izleyicilerle de böylece tanışmış olursunuz.

Yöntemleri Birleştirme

Gördüğünüz gibi, podcastten para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Birkaç farklı yolu birleştirmek popüler bir yaklaşımdır ve elbette paraya çevirme yöntemlerinizi zaman içinde değiştirebilir ya da uyarlayabilirsiniz. 

Örgü oyuncak ile ek gelir Kayseri'de yaşayan ev kadını Ülger Metin, eşinin ve oğlunun engelli maaşlarının yanı sıra aile bütçesine katkı için ördüğü birbirinden renkli oyuncaklar, yoğun talep görüyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store