Kıdem Tazminatı Reformu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti​ Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformunu gerçekleştireceklerini, bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre kıdem tazminatı fonu kurulacağını bildirdi.
Kıdem Tazminatı Reformu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Yazıya başlamadan önce şunu belirtelim:15 milyon çalışanla 2 milyon işvereni ilgilendiren sistemin detayları önümüzdeki aylarda belli olacak. Yani şu an detaylar netleşmedi. Özellikle de birikmiş kıdem tazminatının fona devredilip devredilmeyeceği konusu henüz net değil.

Kıdem Tazminatı Tutarı Nasıl Hesaplanır, Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir ile başlayalım: 

- Kıdem tazminatının tavan tutarı memur maaş katsayısına, taban tutarı ise asgari ücret artışına endeksli.

1 Ocak itibarıyla taban tutar brüt asgari ücret olan 2558 liraya çıktı. Yani 2018’e göre 525 liralık artış oldu. Tavan tutar ise 5434 liradan 6017 liraya yükseldi... Brüt maaşınız 7 bin lira, 10 bin lira ya da 20 bin lira olsa dahi kıdem tazminatı hesabında her yıl için en fazla 6017 lira baz alınacak.

Tazminat sadece işten çıkarılma durumunda değil bazı istifa hallerinde de alınabiliyor.

Örneğin; erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabiliyor. Emekli olmak için işten çıkanlar kıdem tazminatı alır. 8 Eylül 1999’dan önce işe girip de 15 yıl sigortalı olan ve en az 3600 günü tamamlayanlar ile 1999’dan sonra ilk defa işe başlayıp 25 yıl sigortalı olup 4500 gün prim ödeyenler istifa edince kıdeme hak kazanıyor. Bunun için SGK’dan ‘Yaş dışında emeklilik şartlarını yerine getirmiştir’ yazısı alınmalı. Fazla mesai nedeniyle ayrılan işçi de kıdem alır.

Kıdem Tazminatı Her Yıl İçin 1 Aylık Brüt Ücret 

Şu anki uygulamaya göre kıdem tazminatı, SSK’lı (buna 4A’lı da deniyor) çalışanlara veriliyor. Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir iş yerinde en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor.

- Kıdem tazminatı fonu kurulduğunda fona işçi ve işveren payı olarak ne kadar kesinti yapılacağı henüz net değil.

İhbar Tazminatı 

Kanuna göre; işveren işçisini işten çıkarmadan önce bunu işçisine bildirmek zorunda.

-İşçinin çalışma süresi 6 aydan kısaysa 2 hafta,

- 6 ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta,

- Bir buçuk yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta,

-Üç yıldan fazla olursa 8 hafta (56 gün) önce haber vermek zorunda.

Buna ‘ihbar süresi’ deniyor. Haber vermeden işten atanlar kıdemin yanında ihbar tazminatını da öder.

10 gün çalışan bir işçi de ihbar tazminatına hak kazanır.

İşçi de çıkmadan önce işverene ayrılacağını önceden haber vermek zorunda. Haber vermeden ayrılan, bu sefere işverene tazminat öder.

İhbar tazminatının hesabında da brüt ücret dikkate alınır. Ama bunda tavan sınırı yok. Örneğin; 10 bin lira brüt maaşı ve 5 yıl çalışması olan işçi, net 26 bin 980 lira kıdem, 15 bin 531 lira ihbar tazminatı alır.

Son not olarak da şunu ekleyelim: Henüz çoğu konu hakkında kesinleşmiş bir bilgi yok. İşveren, çalışan ve devlet görevlileri görüşerek kıdem tazminatı reformu için bir anlaşmaya varacak ve sonrasında bu konu yasalaşacak.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol