Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer planlaması, bütün geleceğimizi etkileyen bir çalışma. Kariyer planlamasını doğru yapmazsak, yanlış seçimler nedeniyle mutsuz olabiliriz. Peki, bütün hayatımızı etkileyen kariyer planlaması nasıl yapılır? Kariyer planlaması yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer planlamasına başlamadan önce hedefinizi belirlemeniz gerekiyor. Kariyer planlaması için en doğru zaman üniversite ve staj dönemi olsa da istediğiniz zaman yeni planlar yapabilirsiniz. Yeter ki, hedefinizi doğru belirleyin ve o yönde adımlar atmaya başlayın.

Yapmak istediğiniz mesleği deneyimlemeniz için staj dönemi şart. Örneğin iletişim fakültesinden mezun oldunuz ve sadece gazetede çalışmak istemeyebilirsiniz. Medyanın birçok alanı var. Televizyon tercih edebilir ya da internet sitesinde kariyerinize devam edebilirsiniz. Bunun için okuyacağınız bölümü belirlemeli ve ilgi alanınızı keşfetmelisiniz.

Kendinizi Geliştirin

Alanınızı belirledikten sonra orada kendinizi geliştirmeye başlayın. Bir kere hangi alanda olursanız olun dil öğrenmeniz önemli. Ön plana çıkmak istiyorsanız, kendinize sürekli yeni şeyler katmalısınız. Ayrıca alanınızı iyi araştırmanız gerekiyor. Sizden daha fazla tecrübesi olan kişilerle fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Artılarınızı ve Eksilerinizi Belirleyin

Sektöre girdikten sonra iyi ve geliştirmeniz gereken yönlerinizi keşfedeceksiniz. Bunun için iyi bir izleme yapmanız gerekiyor. İşten kaçmak yerine işin üstüne gidersiniz yapamadığınız şeyleri daha kolay halledersiniz. Fakat sürekli iyi olduğunuz şeyleri yaparsanız sadece yerinizde sayarsınız. İleriye dönük kariyer planlamasında kendinizi keşfetmeniz şart.

Maddi Durumunuzu Geri Planda Tutmayın

Bir işte çalışıyorsunuz ve artık kendinizi oraya ait hissetmiyorsunuz. Bunun için de yavaş yavaş araştırmalara girdiniz. Mesela bankada çalışıyorsunuz ama asıl mesleğiniz öğretmenlik ve yeniden geri dönmeye karar verdiniz. Bankada çalıştığınız için sizin düzenli bir maaşınız var. Bir anda bu maaşı kenara koyamayabilirsiniz. Fakat ilerleyen dönemlerde de sürekli bankada çalışmak istemeyebilirsiniz. Risk alıp hedefinizi gerçekleştirmek istiyorsanız iyi plan yapıp doğru zamanlamayla yola koyulabilirsiniz.


Kariyer planlamasında en sık yapılan hata hızlı çözüm bulmak. Hızlı çözüm bulmaya çalıştığınız her an hedefinizi zorlaştırmış olursunuz. Sinirlenip hızlıca karar vermek yerine sakin kalıp düşünerek hareket etmek sizin açınızdan daha olumlu olacak. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol