İşsizlik Maaşı Nedir, Kimler İşsizlik Ödeneği Alabilir?

Çalışma hayatının en merak edilen konularından biri de işsizlik ödeneği yani işsizlik maaşı. 2019 yılı işsizlik maaşı nasıl alınır, hesaplama nasıl yapılır soruları merak ediliyor. İşsizlik maaşı 2019 ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz
İşsizlik Maaşı Nedir, Kimler İşsizlik Ödeneği Alabilir?

Hayat her zaman hayal ettiğimiz şekilde ilerlemiyor. Özellikle bu durum çalışma hayatı için geçerli. Yükseliş olduğu gibi bezen inişi de oluyor. İşten çıkarılma veya şirketin iflası gibi durumlar, insanı zor bir sürece sokuyor. Ancak, bu tip durumlarda çalışanı güvenceye alan bir sistem var. O da işsizlik maaşı. Bir anda her ay aldığınız para kesilince ne yapacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Fakat işsizlik maaşına başvuru yaparak en azından bir dönem daha gelir elde etmeniz mümkün. Şimdi size 2019 işsizlik maaşı detaylarını anlatalım.

İşsizlik Maaşını Hangi Durumlarda Alabiliriz?

İşsizlik maaşı alabilmeniz için öncelikle işten çıkarılmanız gerekiyor. Kendi isteğinizle işten çıktığınız zaman işsizlik maaşı maalesef alamıyorsunuz. Fakat işten çıkarılma dışında bazı durumlarda da işsizlik maaşı almanız mümkün. Örneğin iş yerinizin kapanması gibi. Yani sizin elinizde olmayan şekilde işten ayrıldıysanız, işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. Bazı istisnai durumlarda işten ayrılan siz olsanız da, bu haktan faydalanabiliyorsunuz. İstifa edenlerin işsizlik maaşından yararlanma şartlarını bu yazımızda anlatmıştık. 

İşsizlik Maaşını Almak İçin İşten Çıkarılmış Olmak Yeterli Mi?

Hayır işsizlik maaşını alabilmeniz için sadece işten çıkarılmak yeterli olmuyor. Eğer ilk işinizde sigorta sürenizin 120 gün olması gerekiyor. İlk işiniz değilse prim gün sayınız 600'den az olmamalı.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapmak Gerekiyor?

İşsizlik maaşı için İŞKUR'a başvuru yapmanız gerekiyor. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum bulunuyor. O da 30 gün şartı. İşsizlik maaşı için işten ayrıldığınız günden itibaren 30 gün içerisinde başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eğer başvuruda bulunmazsanız işsizlik maaşı alma hakkını kaybedersiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı önceki iş yerinizden aldığınız maaşa göre farklılık gösteriyor. İşsizlik maaşı son 4 ay aldığınız prime göre hesaplanıyor. Maksimum 10 ay verilen işsizlik maaşı yine prim gününüze bağlı. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.

Unutmayın işsizlik maaşı için önemli olan 30 gün içerisinde başvuru yapmak ve prim gün sayınız. Yukarıdaki şartları tamamladığınız zaman işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol