İşinizi Kaybetmekten mi Korkuyorsunuz? Bunları Yapın!

İşte işinizi kaybederseniz yeni bir iş bulana kadar geçişi kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bazı önemli para ipuçları.

Ekonomik belirsizlik durumlarında, performans veya iş dinamikleri nedeniyle işinizi kaybetme konusunda endişelenebilirsiniz. İş kaybı son derece stresli olabilir ve aynı zamanda çok fazla maddi sıkıntı da yaratabilir. 

“İşimi kaybetmekten korkuyorum” düşüncesi aklınızdan geçiyorsa, işinizi kaybetmeniz durumunda ne yapacağınızı düşünmeniz ve finansal etkiyi en aza indirecek bir plan yapmanız gerekir.

Finansal plan oluşturmak, korkularınızı yönetmenin ve iş kaybıyla ilgili stres ve endişeyi azaltmanın harika yolu.

İşte işinizi kaybederseniz yeni bir iş bulana kadar geçişi kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bazı önemli para ipuçları.

1. Birikimlerinizi artırmaya başlayın

Hala çalışıyorken mümkün olduğunca çok para biriktirmeye başlayın. Birikimlerinizi etkili bir şekilde artırmak için para yönetiminizi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerek. Kaç ay biriktirmeniz gerektiğine dair iyi bir başlangıç noktası 3 ila 6 aydır.

Bu miktarı belirlerken, işsiz olabileceğiniz dönemde harcamalarınızı en aza indirmek için nelerden kısabileceğinizi de göz önünde bulundurun. Bu, iş durumunuz daha güvenli hale gelene kadar askıya alınabilecek gerekli olmayan harcamaları ve satın alımları içerir. Bu tasarruf aslında sizin acil durum fonunuzdur. Ve bunu mümkün olan en kısa sürede bütçenize eklemeniz gerekir.

2. Başka iş arayın

Stratejik eyleme geçmenin bir sonraki adımı, başka iş bulma sürecini başlatmak olacak. Linkedin profilinizi güncelleyerek özgeçmişinizi işverenler için çekici hale getirin.

Ayrıca başvurabileceğiniz şirketler ve pozisyonlar hakkında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

İnsanlara iş aradığınızı bildirmek için profesyonel ve kişisel ağınızı araştırmayı unutmayın. Yeni bir iş bulmanıza yardımcı olmak için size kimin yol göstereceğini asla bilemezsiniz.

3. Mevcut istihdam avantajlarından yararlanın

İş yerinizin size sağladığı özel sağlık sigortası gibi sağlık hizmeti varsa işten ayrılmadan önce kullanın. İşten çıkarıldıktan sonra sağlık sigortası kapsamınızı genişletme seçeneklerinin neler olduğunu öğrenin. Ayrıca, kullanılmayan izin günleri için ödeme olabilir ve bu parayı acil durum fonunuza aktarabilirsiniz.

4. İşsizlik ödeneği başvurusunda bulunmak için neyin gerekli olduğunu öğrenin

İşsizlik ödeneği, işten çıkarılmanız ve bu ödeneği almaya hak kazanmanız durumunda kaybedilen ücretlerin yerine geçer. Bu ödenek işlerini kendi kusurları olmaksızın kaybeden ve diğer belirli uygunluk şartlarını karşılayan çalışanları kapsar.

İşsizlik sigortası yardımları için araştırma yapın, hemen başvurun.

5. Ek gelir kaynaklarını keşfedin

Ek gelir kaynaklarını keşfetmek, yeni bir iş bulana kadar işinizi kaybetmenin etkisini aza indirmeye yardımcı olabilir. 

  • Çevrimiçi satabileceğiniz şeylere bakın.
  • Uzman olduğunuz konuda danışmanlık verin.
  • Evden çalışabileceğiniz işler de dahil olmak üzere yarı zamanlı bir iş bulun.

İşinizi kaybetme düşüncesi stresli olabilir. Ama yerine bir plan yaparak, en kötü senaryoyu atlatabilirsiniz.

Durumu gereğinden fazla düşünerek kendinizi korku ve endişe içine sokmayın. Bunun yerine, en kötüsü için önceden plan yapın ve en iyisini umut edin.

Ödemeleri ve Abonelikleri Nasıl Yönetebilirsiniz? Hangi aboneliklere ne kadar ödüyorsunuz farkında mısınız? Aylık olarak kartınızdan çekilen paraların ne kadar olduğunu farketmeyebilirsiniz. Hadi kontrol zamanı!

 

 

 

Etiketler İş Kaybı
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store