İş Yerinde Sık Yapılan Hatalar

İş belki de en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biri. Kimi zaman ailemizden çok iş arkadaşlarımızı görüyoruz. Haliyle bu durumda dikkat etmemiz gereken bazı durumlar da ortaya çıkıyor. Peki, nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
İş Yerinde Sık Yapılan Hatalar

Çalışma saatlerini düşündüğümüz zaman iş yeri kimi zaman evimiz oluyor. Evimizde rahat davrandığımız gibi iş yerinde de rahat olmak istiyoruz fakat bazen oranın bir kurum olduğunu unutuyoruz. Bu rahatlığın getirdiği durumlardan dolayı bazı hatalar yapıyoruz. Hatalar da ileride bizim için bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. O hatalardan en çok yapılanı ise işi savsaklamak. Kimi zaman çalışmak istemiyor, yorulmuş oluyoruz. Fakat diğer iş arkadaşımız harıl harıl çalışırken bizim işi savsaklamamız kimsenin gözünden kaçmıyor. O gün yorgun olabilirsiniz ya da biraz ara vermek isteyebilirsiniz. Fakat bunu diğer arkadaşınızın karşısında oturarak yapmamanız gerekiyor. Biraz hava alabilirsiniz ya da dışarı çıkıp biraz yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle böyle durumlarda yemeği masa başında değil dışarıda yemek, ruh halini düzeltmekte etkili oluyor.

Uyumsuzluk

Her iş yerinde bir tane uyumsuz çalışan, durumlara itiraz eden biri vardır. Bunu şöyle anlamayın; "itiraz etmeden çalışacağız" Hayır durum bu değil. Kimi insan özellikle uyumsuz olmayı tercih ediyor. Her duruma itiraz ediyor ve yapmaktan çekiniyor. Aynı zamanda bu insanlar oldukça gergin oluyor ve çalışması zor oluyor. Bunun için uyumsuz olmamaya çalışın. Eğer ortama uyum sağlamadıysanız ve iş aramak gibi bir lüksünüz var ise, yeni deneyimler elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Sıklıkla Takılma

Artık sosyal medya hayatımızda. Hepimizin en az 2 sosyal medya hesabı var. Bu durumda da iş yerinde sıkılınca biraz orada zaman geçirmek istiyoruz. Fakat kimi kişiler bu durumu o kadar abartıyor ki, adeta mesaisini Instagram hesabında yiyor. Eğer patron değilseniz ve çalışma arkadaşınıza karşı bir sorumluluğunuz var ise, bunu yapmamalısınız. Ortak yaptığınız işleri sadece arkadaşınıza bırakırsanız bu karşı tarafa da haksızlık yaptığınız anlamına gelir. 

Yavaş Çalışmak

Kimse sizden hızlı hızlı çalışın işler hemen bitsin istemez. Zaten hızlı yapılan işlerde sıklıkla hata oluyor. Fakat bu durum yavaş çalışmanızı da gerektirmez. Örneğin bir mail atmak için 45 dakika harcıyorsanız, resmen zaman boşa gidiyor demektir. Mail attığınız kişi sizden gelecek mesajı bekleyecek ve ona göre hareket edecek. Siz bazı şeyleri zamanında yapmazsanız, işe adapte olmamış olursunuz. İş yerleri sonuçta birbirine bağlı bir zincir. Siz ne kadar o zincire ayak uydurursanız karşı tarafı o kadar zor durumda bırakmamış olursunuz.

Dedikodu Yapmak

İş yerlerinin olmazsa olmazı adeta bir demirbaş: Dedikodu. Her yerde fısır fısır konuşan insanlar görebilirsiniz. Oysa, bir iş yerinde verimi düşüren en büyük etkenlerden biri bu!…

Başkalarının hayatlarına müdahil olduğunuz zaman inanın beyniniz gereksiz bilgilerle doluyor. Beyni de gereksiz bilgilerle doldurmaya hiç gerek yok.

Ara Verin

İşinize çok bağlı olabilirsiniz, hatta bir işkolik bile olabilirsiniz. Ara vermek bile sizin için büyük bir sorun olabilir. Fakat o yorgun beyniniz buna uzun süre dayanamaz. En sonunda hatalar yapmaya başlarsanız. Bunun için belli periyotlarda ara vererek çalışın. Uzmanların uyarısı 45 dakika çalışıp 15 dakika ara vermek. Türkiye'deki birçok sektörde bu pek mümkün değil fakat en azından yemek molanızı verimli kullanmaya çalışın.

Stresli Olmayın

Stres başarıyı engelleyen en önemli faktör. Siz istediğiniz kadar başarılı olun stres yaptığınız zaman o güveni elde edemeyeceksiniz. Stres aynı zamanda beyninize de zarar veriyor ve farkında olmadan etrafa negatif bir enerji veriyorsunuz. Stresinizi minimum düzeye indirmeye çalışın. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol