İş hayatında yükselmenin sırrı!

1969 yılında yazılan bir kitap iş hayatınızı ne kadar etkileyebilir?

1 5 PETER PRENSİBİ NEREDEN ÇIKTI?
PETER PRENSİBİ NEREDEN ÇIKTI?

Kanadalı yazar Laurence J. Peter tarafından 1969 yılında yazılan bir kitap kariyer ve ekonomi dünyasını öyle etkilemiş ki PETER PRENSİBİ diye bir kavramın ortaya çıkmasını sağlamış.

2 5 YÜKSELMEK İÇİN TEMEL ŞART
YÜKSELMEK İÇİN TEMEL ŞART

Peter prensibine göre kişilerin bir üst mevkiye terfi ettirilmesinin altında yatan temel neden kişinin iyi iş yapması. Yani bir kişi bir işi iyi yapıyorsa o işte bir üst mevkiye yükselebilir.

3 5 ÜST SEVİYE DAHA ZOR OLMALI
ÜST SEVİYE DAHA ZOR OLMALI

Prensip tam bu noktada size yeni bir mücadele sunuyor. Buna göre yükseldiğiniz bir üst mevkide sizi bekleyen iş sizi zorlayacak. Eğer sizi zorlamıyorsa ve uzun süre bu konumda da aynı başarıyla çalışabiliyorsanız sizi bir üst seviyeye yükseltmeleri gerekiyor.

4 5 YA TERFİ ETMEZSENİZ?
YA TERFİ ETMEZSENİZ?

Prensibin kariyer açısından insanları sınırlandırdığı nokta ise çıkabileceğiniz en üst seviyeye geldiğinizde ortaya çıkıyor. Siz eğer bu noktadan daha yükseğe çıkamıyorsanız, yetenekleriniz burada bitiyor demektir. Ya da ikinci bir seçenek ortaya çıkıyor o da o mevkilere hak etmeyen kişilerin terfi ettirilmesi.

Eğer ikinci ihtimal gerçekleşirse bir noktadan sonra bütün pozisyonlar yetersiz kişiler tarafından dolduruluyor ve iş kalitesi düşüyor.

5 5 İYİ ÇALIŞMA HER ZAMAN DEĞERLİDİR
İYİ ÇALIŞMA HER ZAMAN DEĞERLİDİR

İş hayatı boyunca çok sayıda yerde çalışacağınızdan dolayı size tavsiyemiz; siz işverenlerden bağımsız olarak işinizi geliştirmeye çalışın. Eğer çalıştığınız yerde terfi alamıyorsanız da bunu dert etmeyin ve bir sonraki işiniz için kendi kalitenizi yükseltmeye devam edin.

 

Etiketler peter prensibi
Yorumlar
Kalan Karakter 800