Hedeflerine kolay ulaşan insanların ortak özellikleri

İsteklerinizi elde etmeniz, kendi fikirlerinizi başkalarına kabul ettirebilme becerinizle doğru orantılı. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

1 6 KESİN KONUŞMAK
KESİN KONUŞMAK

Avukatlık, yaşam koçluğu, girişimcilik ve iletişim uzmanlığı gibi ikna kabiliyeti gerektire mesleklere sahip kişileri inceleyenler, 6  özelliğe sahip olmanızın hedefinize daha kolay ulaştıracağını düşünüyorlar. Bunlardan ilki, kesin konuşabilmek!

İnsanlar henüz zihin okumayı keşfedemediğine göre aklınızdan ne geçiyorsa çarpıtmadan söylemelisiniz. Net olarak ifade etmediğiniz şeylerin gerçekleşmesini beklemek pek mantıklı değil. Kendi ihtiyaçlarınızı belirleyip, isteklerinizi açıkça dile getirmek için önce kendinize güvenmelisiniz.

Net ifadelerle ne istediğinizi belirttiğinizde karşınızdaki kişileri ikna etmeniz ve istediğiniz şeyi almanız kolaylaşacak!

2 6 YÖNLENDİREBİLMEK

Eğer ikna etmesi zor biriyle karşı karşıyaysanız, kendi fikrinizi direkt söylemek yerine konuyu açıp, konuştuğunuz kişinin sizin düşüncenizi benimsemesini sağlayın. Genellikle birilerine yeni bir fikir sunduğunuzda ilk tepki karşı çıkma olur. Fakat insanların o fikri kendi kendilerine keşfetmelerine izin verirseniz, önünüzde hiçbir engel kalmaz.

‘Bunun hakkında ne düşünüyorsun?’, ‘Aklındaki çözüm yolu nedir?’ gibi cümlelerle konuşmayı yönlendirip istediğiniz noktada durabilirsiniz.

3 6 DOĞRU SÖZCÜKLER SEÇMEK

İstediğiniz şeyi elde etmeye çalışırken kullandığınız kelimelere dikkat edin. Aklımız belli bir konu üzerinde odaklandığı için konuşma sırasında karşımızdaki kişileri kırıcı sözler söyleyebiliyoruz.

İletişim hem sözlü, hem de sözsüz yapılan bir eylem. Başkalarının sizin fikrinize katılmalarını sağlamaya çalışıyorsanız, kendilerini koruma pozisyonuna geçmelerini istemezsiniz. İşte tam da bu nedenle mimiklerinize ve seçtiğiniz kelimelere çok dikkat etmelisiniz.

4 6 İLİŞKİLERİ ÖNEMSEMEK

Ofisteki en çalışkan siz de olsanız, kimseyle tek kelime etmeden tek başınıza bir köşeye çekiliyorsanız, istediklerinizi başkalarına kabul ettirmeniz biraz zor olabilir. İş arkadaşlarınızı, patronunuzu ve etrafınızdaki kişileri yakından tanımalı ve nasıl davranacaklarını kestirmelisiniz. Ayrıca insanların tanıdıkları kişilerin fikirlerine güvendiği de kanıtlanmış bir gerçek.

5 6 YARDIM ALMAK

Nedenini bilmesek de, bizler takıldığımız konularda yardım istemekten çekiniyoruz. Fakat yardım almak işlerinizi epey kolaylaştırıyor.

Başkalarından yardım istemenin sizi güçsüz gösteren bir şey olmadığını anlamalısınız. Aşılamayacağını düşündüğünüz her sorunu başkalarından gelecek küçük bir destekle halledebilirsiniz.

6 6 DİNLEMEK

Konuşurken dinlediğinizi sanıyorsunuz fakat, içten içe konuşmak için kendi sıranızı bekliyorsunuz. Yalnızca kendi düşüncenizi belirtmek için sıranızı bekliyorsanız, size yardımcı olacak önemli noktaları kaçırıyorsunuz demektir.

Etiketler kariyer başarı hedef
Yorumlar
Kalan Karakter 800