Hedef belirlemenin önemli 4 faydasını aklınızdan çıkarmayın!

Hedef nedir ve neden hayatta hedefler belirlememiz önemlidir? Bunu hiç düşündünüz mü?

Hedefi kutup yildizi veya deniz feneri gibi düşünün. Bunlar olmadiginda kayboluyoruz. O yüzden gerek iş hayatımızla ilgili gerek finansal alanda kendimize mutlaka hedefler belirlemeliyiz. Bu hedefler bize yol gösterecek ve yürümemiz gereken yolu belirlememizi sağlayacak.

Örneğin kendimize ev almak gibi bir hedef koyduğumuzda ve alacağımız evin fiyatını, ne kadar peşinat ödeyeceğimizi ve ne kadarlık ev kredisi kullanacağımızı belirlediğimizde peşinat için para biriktirmek çok daha kolay olacak.

HEDEFİ OLMAYAN YERİNDE SAYAR

Hedefimiz olmadığında daireler çizmeye ve yerimizde saymaya basliyoruz.

Araştırmalar da bunu ortaya koyuyor. Almanya’nin Tübingen şehrinde bulunan Max Planck Biyolojik Sibernetik Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma insanların bir referans noktası olmadan düz bir çizgi üzerinde yürüyemediğini gösterdi. (Souman, 2009). Araştırmacılar, GPS aygıtları yardımıyla Tunus’ta Sahra Çölü’nde, Almanya’da da Bienwald Ormanı’nda saatlerce yürüyen gönüllüleri takip etti. Sonuçlar katılımcıların sadece Ay ya da Güneş’i görebildikleri zaman düz bir güzergahta ilerleyebildiğini gösterdi. Referans noktaları bulutların arkasına girer girmez, katılımcılar farkında olmadan çemberler çizmeye başladılar. Hem de istisnasız olarak.

İşte hedef belirlemenin en önemli 4 faydası:

1) Her şeyden önce hedefler yönümüzü belirler. Yüzümüzü ne tarafa döneceğimizi, hangi yolda yürümemiz gerektiğini bilir ve bu sayede odaklanabiliriz. (ODAK)

2) Hedefimize ulaşmaya dönük günlük, haftalık, aylık planlama yapabilir, ona giden süreci somut bir şekilde planlayabiliriz. (PLAN)

3) Hedefimizi sevdiklerimizle ortak bir hedef haline getirebilirsek, bunun için ekip ruhuyla çalışabilir ve birlikte daha güçlü bir şekilde hedefimize doğru yürüyebiliriz. (EKİP RUHU)

4) Hedefimize giden yolda başardığımız her adımı kutlayıp, bunu sevdiklerimizle paylaşabiliriz. Bu gücümüzü ve kararlılığımızı artıracaktır. (MOTIVASYON)

Hedeflerine kolay ulaşan insanların ortak özellikleriİsteklerinizi elde etmeniz, kendi fikirlerinizi başkalarına kabul ettirebilme becerinizle doğru orantılı. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store