Ekonomik krizlere dayanıklı en iyi 10 iş

Dünya genelinde ekonomik durgunluk beklentisi hakim. Böyle zamanlarda birçok çalışan işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kalabiliyor. Ancak bazı işler var ki, ekonomik durgunluk en az onları etkiliyor. İşte ekonomik sarsıntılara dayanıklı meslekler ve işler...

1 11 EKONOMİK KRİZLERE DAYANIKLI İŞLER
EKONOMİK KRİZLERE DAYANIKLI İŞLER

Ekonomik durgunluğa dayanıklı işler, bir durgunluk sırasında sabit kalma ve hatta iyi performans gösterme eğiliminde olan işlerdir. Otelcilik ve turizm veya bazı perakende işleri gibi işler ekonomi performansına sıkı sıkıya bağlıyken, diğerleri ekonominin iyi gidip gitmediğine bakılmaksızın oldukça sabit kalır. Bunlar genellikle gıda ve sağlık hizmetleri gibi zor zamanlarda bile insanların parasını ödeyeceği ihtiyaçları veya günlük yaşam durumlarını kapsar. İşte o işler…

2 11 1-SAĞLIK SEKTÖRÜ
1-SAĞLIK SEKTÖRÜ

Tıp ve sağlık hizmeti sağlayıcıları hayati bir işle meşgul oldukları için ekonomik krizlerden dolaylı olarak daha az etkilenirler. İster doktor, ister hemşire, ister diş hekimi ya da ruh sağlığı uzmanı olsun, tıp alanındaki birçok iş, durgunluk sırasında aynı tempoyla devam etmek zorundadır. Çünkü ekonomi kriz ortamında da insanlar hastalanacak, bebekler doğacak ve insanların ameliyata ihtiyacı olacak.

3 11 2-TEKNOLOJİ ENDÜSTRİSİ
2-TEKNOLOJİ ENDÜSTRİSİ

Teknolojiye hayatımızda hiç olmadığı kadar bağımlıyız. BT desteği, cep telefonu sorun giderme, bilgisayar onarımı veya bina bilgi sistemleri olsun, teknoloji şirketleri ekonomik gerilemeden eskisi kadar etkilenmiyor gibi görünüyor. Aslında işletmeler, çalışanlarına evden çalışma seçenekleri sunarak genel giderleri azaltmak için teknolojiyi her zamankinden daha fazla kullanıyor. Dolayısıyla teknoloji endüstrisi, durgunluğa dayanıklı birçok iş de sunuyor.

4 11 3-HİZMET ÇALIŞANLARI
3-HİZMET ÇALIŞANLARI

Kamu hizmeti işçisi işleri, ekonominin ne yaptığına bakılmaksızın atık yönetimi, elektrik ve diğer kamu hizmetlerinde destek personeline ihtiyaç duyulduğu için durgunluktan korunan işler listesi arasındadır. Bunlar günlük yaşam için temel hizmetlerdir, dolayısıyla yüksek talep vardır. Elektrikçiler ve tesisatçılar gibi işler bu kategoriye girer.

5 11 4-KAMU GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI
4-KAMU GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI

Güvenlik görevlileri, ambulans şoförleri, itfaiyeciler ve kolluk görevlileri, ekonomik gerileme sırasında daha sık ihtiyaç duyulan çalışanlardır. Kriz anlarında görev başında olması gereken bu mesleğin mensupları da işlerinden olma endişesini diğer meslek çalışanlarına göre daha az yaşarlar.

6 11 5-TESLİMAT VE KURYE HİZMETLERİ
5-TESLİMAT VE KURYE HİZMETLERİ

Fiziki mağazaların sayısı hızla azalırken, e-ticarette büyük artış yaşandı. Çevrimiçi alışverişin yıllar içinde yaygınlaşmasıyla, teslimat ve kurye hizmetlerine yönelik talepte de büyük patlama yaşandı. Sadece kıyafet ve kitap için alışveriş yaptığınız günler çoktan geride kaldı. Bugün yemek hazırlama kitleri, ev eşyaları, bakkaliye ve hatta alkol dahil hemen hemen her şeyi teslim alabilirsiniz. Evden çalışma modeline geçen işletmeler de, kurye hizmetlerini sıklıkla kullanmaya başladı.

7 11 6-OTOMOBİL MEKANİĞİ
6-OTOMOBİL MEKANİĞİ

Oto tamirciliği, ekonomik durgunluğa dayanıklı kariyerler listesinde ön sıralarda yer alıyor çünkü araçlar, durgunluk dönemleri de dahil olmak üzere en uygun olmayan zamanlarda bozulabilir. Maddi sıkıntı dönemlerinde araç alım satımının artması ve yeni otomobil alamayanların bakıma daha çok para ayırması, oto tamircilerinin işlerinin yoğunlaşmasına neden olur.

8 11 7-TERZİ VE LOSTRA
7-TERZİ VE LOSTRA

Ekonomik kriz dönemlerinde harcamalar azalır tasarruf öne çıkar. Yenisini alamamak demek, diğer yandan eskisine iyi bakmak anlamını taşır. Sadece topuğu kırıldığı ya da ön bölümünde deformasyon nedeniyle atmayı planladığınız bir ayakkabı, lostrada yepyeni hale dönüşebilir. Ufak müdahaleler de uzun süredir giymediğiniz kıyafetleri de terziler yeni giysiniz haline getirebilir.

9 11 8-ÖĞRETMENLER VE ÜNİVERSİTE PROFESÖRLERİ (DURGUNLUĞA DAYANIKLI İŞLER LİSTESİNDE ÜST SIRALARDA)
8-ÖĞRETMENLER VE ÜNİVERSİTE PROFESÖRLERİ (DURGUNLUĞA DAYANIKLI İŞLER LİSTESİNDE ÜST SIRALARDA)

Çocuklar doğdukları sürece eğitimcilere olan ihtiyaç hiç bitmez. K-12'dekiler için eğitim, durgunlukta ne olursa olsun devam edecek. Sınıf boyutları büyüyebilir ve evde eğitim daha popüler olabilir, ancak deneyimli öğretmenler emekli olup eğitim sisteminden ayrıldıkça, öğretmen ihtiyacı devam edecektir.

10 11 9-YATIRIM UZMANLARI VE VERGİ DANIŞMANLARI
9-YATIRIM UZMANLARI VE VERGİ DANIŞMANLARI

Ne yazık ki, birçok insan mali sıkıntı sırasında kredi kartlarına yöneliyor ve daha fazla borç biriktiriyor. Bir durgunluk farklı değil. İnsanlar kredi kartı bakiyelerini artırdıkça, daha fazla kişinin borçlarını yönetmek için yardıma ihtiyacı olacak. Bu danışmanlar veya uzmanlar, kişisel sorumluluğu azaltmak ve iflastan kaçınmak için borcunuzun yeniden düzenlenmesi konusunda pazarlık yapmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, mali durumunuzu bir durgunluk nedeniyle daha fazla etkiye karşı hazırlanmanıza yardımcı olabilirler.

11 11 10-KIDEMLİ BAKIM SAĞLAYICILARI
10-KIDEMLİ BAKIM SAĞLAYICILARI

Yardımlı yaşam tesislerindeki işler ve evde bakım yardımcılarına olan talep, nüfus yaşlandıkça artmaya devam ediyor. Bu, bir durgunlukta bile doğru olmaya devam ediyor. Ambulans ve diğer ulaşım hizmetlerinden sertifikalı hemşire asistanlarına ve evde sağlık yardımcılarına kadar her şey.

Yorumlar
Kalan Karakter 800