Askerliğini uzatana maaş ve kariyer fırsatı!

Vatani görevini tamamladıktan sonra süreyi uzatarak para kazanma ve kariyer yapma imkanı tanınıyor. Maaş görev yerine göre de farklılık gösteriyor.

Türkiye’de 26 Haziran 2019’da yapılan değişiklikle zorunlu askerlik süresi erbaş ve erler için 6 aya indirildi. Bu süre yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay. Bedelli yapanlar da 1 aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılıyor. Sistem, zorunlu 6 aylık vatani görevini tamamladıktan sonra süreyi uzatarak para kazanma ve kariyer yapma imkanı da tanıyor.

6 AY DAHA KALINABİLİR

Erbaş ve erlerden isteyen, terhise hak kazandığı tarihten itibaren askerliğini 6 ay daha uzattığında, asgari ücret kadar maaş alabiliyor. Bu yılki ödeme er, onbaşı ve çavuş için 4 bin 254 lira. İkinci 6 ayda toplam 25 bin 524 lira ödeme yapılıyor.

GÖREV YERİNE GÖRE FARKLI MAAŞ

Ödemeler görev yerine göre değişiyor. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır gibi illerdeki sınır birliklerinde görev yapanlara 1790 lira ilave ödeme, görev tazminatı veriliyor. Ayrıca ikinci 6 aylık dönemde sigorta primini de devlet karşılıyor.

100 ÜZERİNDEN İLAVE 20 PUAN

Erler 6+6 ay olmak üzere toplam 12 aylık (1 yıl) askerliğinin ardından eğer isterse sözleşmeli er olarak da müracaat edebiliyor. Bu durumda da ikinci 6 ay askerlik yaptığından ilk kez sözleşmeli er başvurusunda bulunacaklara göre mülakatta 100 üzerinden ilave 20 puan avantajı sağlanıyor.

UZMAN ÇAVUŞLUK İÇİN BAŞVURU HAKKI

Mülakatı kazanıp sözleşmeli er olduğunda yine aynı kişi için arada uzman çavuş alımı yapılacağı zaman, başvurma hakkı doğuyor. Mülakatta başarılı olan sözleşmeli er, bu sefer sözleşmeli uzman erbaşlığa yükseliyor. Sözleşmeli uzman erbaşlığa devam ederken sınav açılırsa ve bu sınavı kazanırsa, sözleşmeli subaylığa geçiş yaparak daha da yükselebiliyor.

EV ALIMINDA ÖNCELİK

»İlk 6 aylık dönemi tamamladıktan sonra ikinci 6 aylık dönemde askerlik yapanlar, bu dönem için askerlik borçlanmasını düşündüklerinde, asgari ücrete karşılık gelen prim tutarını Millî Savunma Bakanlığı karşılıyor.

»Askerliğini uzatanlara Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ev alımında öncelik veriyor.

»İş kurabilmeleri amacıyla devlet bankalarından uygun faizle kredi sağlanıyor.

»TSK, ikinci 6 ay silah altında kalana; m personel sınavında yüzde 15-20 ilave puan, m sözleşmeli personel temininde öncelik, m her ay için ilave 1 gün izin gibi haklar sunuyor.

»Askerliğini kısa dönem veya yedek subay, yedek astsubay olarak yapacak olanlar, askere giderken işten ayrıldıklarında kıdem tazminatını alabiliyor.

»Askerden önce işsizlik maaşına başvuranlar askere gidene kadar maaş alabiliyor. Askerde maaş kesiliyor. Askerlik dönüşü kalan sürede ödeme yapılıyor. Hemen askere gidilmişse dönüşte 30 gün içinde İşkur’a başvurmak gerekiyor.

Başarılı bir kariyer için kendinizi sevin!Kendini sevmek… Ne kadar klişe bir söz değil mi? Etraftan duyuyoruz; “Kendini sev, kendine sarıl, kendini kucakla…” Ama kaçımız kendini sevmenin getirdiği değişimlerden bahsediyoruz? Kaçımız kendimizi sevmenin hayatımıza katacağı katkıların farkında?

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store