Çalışan Anneye 2.943 Lira Destek

Hürriyet Gazetesinden Noyan Doğan'ın haberine göre çalışan anneye 2.943 lira destek verilecek.

Asgari ücretle birlikte doğum sonrası çalışan annelere ödenen yarım çalışma desteği de arttı. 2020’de ilk kez doğum yapacak olanlara, analık izni sonrası 2.943 lira ödenecek. Yarım çalışma ödeneği alınan günler için sağlık sigortası primlerini de devlet karşılayacak. Çocuğu engelli doğan anneler ise 180 gün boyunca destekten yararlanabilecek.


Asgari ücretle birlikte doğum yapan kadınlara ödenen yarım çalışma desteği de arttı. Yeni yılda ilk kez doğum yapan kadınlar 2 bin 943 lira destek alacak. Doğum izni sonrası çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi için çalışan kadınlara istemeleri halinde ücretsiz izin verilir. Bu izin de birinci doğum için 60 gün, ikinci doğum için 120 gün, sonraki doğumlar için de 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin şeklindedir. Bu izinden sadece doğum yapan anneler değil, üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek çalışanlar da yararlanabilir.

Doğum izninin bitiminden itibaren haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilen annelere, çalışmadıkları süre için yarım çalışma ödeneği verilir.

Peki, yarım çalışma ödeneğinin miktarı nedir, kişinin aldığı maaşa göre değişir mi? Maaşa göre değişmez. Hesaplamasında ise günlük miktar üzerinden ödeme yapılır. Doğum ya da evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı da günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır. 2020 yılı için belirlenen asgari ücret brüt 2.943 lira; günlük de yine brüt 98.10 lira.

NASIL YARARLANACAKSINIZ?

◾ Çalışan kadının doğum öncesi son 3 yılda en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor.

◾ Doğum izni sonrası haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süre çalışması gerekiyor.

◾ Evlat edinenler da aynı haklardan yararlanabiliyor.

◾ Doğum izni sonrası 30 gün içinde İŞKUR’a başvurulması gerekiyor.

KAÇ PARA ÖDENEK ALACAKSINIZ?

1. Doğum için: 2.920 TL

2. Doğum için: 5.841.3 TL

Sonraki doğumlar için: 8.762 TL

Engelli doğum halinde: 17.524 TL

Noyan Doğan'ın yazısının devamı...

Yorumlar
Kalan Karakter 800