Instagram'da Butik Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Instagram son zamanlarda bir dükkan haline gelmiş durumda. İlgisi olan birçok kişi Instagram hesabından butik - moda hesabı açıyor ve satış yapmaya başlıyor. Hemen hemen her fırsatta karşımıza çıkan bu butik hesaplar nasıl kuruluyor, satış yaparken nerelere dikkat ediyor?
Instagram'da Butik Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

2017 yılında 700 milyon üyesi olan Instagram'ın popüleritesi her zaman yerini koruyor. Bu 700 milyon Instagram hesabından para kazanan da var sadece paylaşım yapanlar da. Para kazanmak isteyen Instagram kullanıcıları genelde butik hesap açıyor. Üstelik şimdi Instagram, e-ticareti kolaylaştıracak ödeme sistemi geliştirmeye hazırlanıyor. (Instagram ödeme sistemiyle ilgilidetaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz

Peki Instagram butik hesaplarında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Adınız Akılda Kalıcı ve Özgün Olsun

Öncelikle Instagram'da ürün satmaya başlayacaksanız adınızın akılda kalıcı ve özgün olması gerekiyor. Diğer hesaplardan farklı olarak adınızla öne çıkmalısınız. Aynı zamanda trendlerde aranacak şekilde Instagram hesabı açmanız size fayda sağlayacak. Örneğin sadece elbise satan bir butik Instagram hesabı açmaya karar verdiniz. Hedef kitleniz yalnızca Türkiye ise, Türkçe bilen insanlar olduğu için adınızın elbiseyle ilgili olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Rakip Hesapları İnceleyin

Bu işte yeniyseniz ilk yapmanız gereken şey rakip hesapları incelemek. Çünkü rakip hesaplara bakarak nasıl yön çizdiğinize karar verebilirsiniz. Onlar ne yapmış, ne satmış, nasıl takipçi sayısını arttırmışlar ve insanlara nasıl ulaşmışlar? Bu tip sorular sorarak kendinize tecrübe edinmiş olabilirsiniz. Rakip hesaplara bakarken tabii ki aynı şeylere kopyalamanıza gerek yok. Farklı olarak ön plana çıkmaya çalışmalısınız. Belki normal zamanda aklınıza gelmeyecek fikirler rakip hesaplara bakınca aklınıza gelebilir.

Profilinizi Herkese Açık Tutun

Butik hesap açıyorsunuz ve bu hesabı kilitli olarak kullanıyorsunuz. Sizce insanların size ulaşma olasılığı kaç olur? Hem de sizin gibi birçok açık hesap varken. Evet belki insanlar sizin hesabınıza ulaşacak ama kilitli olduğunu gördükten sonra bakmaktan vazgeçecek. O yüzden profiliniz açık olsun.

Anlaşılır Yapın

Profilinizi anlaşılır yapmak önemli. Kargo ücretsiz mi, bir sorun olduğu zaman hangi telefon numarasından ya da mail adresinden ulaşım sağlanıyor gibi sorularının yanıtı profilinizde yer almalı. Çünkü siz yüz yüze değil internet üzerinden satış yapıyorsunuz. Yani bunun için ekstra bir güven kazanmanız gerekiyor. Bunun için hem ulaşılabilir olmalı hem de ürünlerinizi zamanında teslim etmelisiniz.

Ünlülere Ücretsiz Gönderin

Tanınır olmak için yapılacak birçok alternatif var. Hashtag kullanarak hesabınızın keşfet sayfasında çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ya da tanıdıklarınız sayesinde Instagram profilinizde sizi takip edenlerin sayısını arttırabilirsiniz. Ama bu yöntemler kısa süreli bir çözüm oluyor. Daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız kendi reklamınızı kendiniz yapmaya başlamalısınız. Ünlülere göndereceğiniz kombin ile kendi tanıtımınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Özgün Ürünler Satmaya Çalışın

Konsept belirledikten sonra özgün ürünler satmaya çalışın. Yurt dışı hesaplarını kesinlikle incelemeniz gerekiyor. Türkiye'de henüz olmayan bir ürünün satışını yaparsanız insanların ilgisini çekersiniz. Bu sayede rakiplerinizin de önüne geçmiş olursunuz.

Sabredin

Bu işi yapmak için sabırlı olmak ve emek harcamanız gerekiyor. Ama önce tanıdıklarla başladığınız bu işi sabırla devam ettirirseniz ilerde bu işten daha fazla para kazanma ihtimaliniz artmış olacak.

Hukuksal Konulara Dikkat!

Fatura vermeniz, iade almanız, sözleşme yapmanız ve vergi vermeniz gibi konular hakkında bilgi edinin. Bu yazımıza göz atabilir, fazlası için avukata danışabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol