Başarının en büyük anahtarı!

Hayatın her alanında plan yapanların bir adım önde olduğunu, bir sonraki hamleyi tahmin edebilme yeteneğine sahip olduğunu biliyorsunuz. İş hayatında planlı olmak ise başarının en büyük anahtarı.

Planlama Şart

İş kuracaklar, şirket kuruluş sürecinden önce, kuruluştan sonra nasıl davranacağını planlamalı. Örneğin:

Rakiplerinizi araştırın
Rakiplerinizi araştırın

Olası rakipleriniz kimler, onlar benzer ürünleri hangi fiyattan satıyor, sizin ürününüz ile onların ürünleri arasında ne gibi benzerlikler var ve ne gibi farklılıklar var... Sizin ürününüzün diğer rakiplerinize karşı ne gibi avantajları var, rakiplerinizin size karşı ne üstünlükleri var... Hepsi ile ilgili detaylı araştırmalar yapıp not alın. İleride bu planlı çalışmanın meyvelerini toplayacaksınız.

Vergi kolaylıklarını düşünün
Vergi kolaylıklarını düşünün

Planlarınızı yaparken devletimizin iş sahiplerine sunduğu fırsatları da hesaba katın. Kamu kuruluşlarının, özel firmaların sunduğu hibe ve teşvikleri değerlendirin. Çoğu teşvik için yeni iş kurmanız şart değil kurulu olan firmalar da faydalanabiliyor.

Pazarlama planları oluşturun
Pazarlama planları oluşturun

Ürününüzü hangi kanallardan satacaksınız, bu kanallarda reklam için ne kadar para harcarsanız hedef kitleye ulaşabilirsiniz? Bu sorulara cevap bulduktan sonra kendinize alternatif planlar da yapın.
A olmazsa B kanalından satışa devam ederim, C kanalından tanıtım yaparım gibi alternatifler sizin ve işletmenizin zor anlarda da ayakta kalmasını hatta büyümesini sağlar.

Çalışan mutluluğunu hesaba katın
Çalışan mutluluğunu hesaba katın

İster yeni bir iş yeri kuruyor olun, isterseniz de on yıllık bir firmanız olsun önemli değil. İyi bir ekip sizi zirveye ulaştırabilir. İyi bir ekip için de iyi şartlar sunmak önemli bir kriter.

Yorumlar
Kalan Karakter 800