İnternetten Satış Yapıyorum Vergi Vermeli Miyim?

Artık ofise bağlı kalarak değil kendi işinizi kazanarak hayatınızı devam ettirmek istiyorsunuz ve bir fikriniz var. Mesela tasarladığınız düğün davetiyelerini internet üzerinden satmaya karar verdiniz. Peki internet üzerinden satış yaparsanız vergi verecek misiniz, yasalar ne diyor?
İnternetten Satış Yapıyorum Vergi Vermeli Miyim?

İnternet ticari avantajın olduğu bir yer. Eğer yaptığınız işte sabır gösterirseniz, başarılı olmanız mümkün. İş yeri açmanın birden fazla gideri olduğu için internet üzerinden satış yapmak daha karlı oluyor.  ( e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için tavsiyelere buradan ulaşabilirsiniz )

Peki internetten satış yaptığınızda vergi vermeli misiniz?

İnternetten Satış Yaptım Vergi Verecek Miyim?

İnternette satış yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. O da sürekli para kazanıp kazanmadığınız. Örneğin internetten tek seferlik motorunuzu satmaya karar verdiniz. Bunun için vergi vermenize gerek yok. Ya da ürününüzü ikinci el siteler üzerinden satmaya karar verdiniz. Yine bunun için vergi vermenize gerek yok. Vergi düzenli gelir elde ettiğiniz zaman başlıyor.

Bir sosyal medya hesabı kullanmaya başladınız. Bu hesap üzerinden kredi kartı ödeme seçeneklerinden tutun da kapıda ödeme seçeneğine kadar bütün detaylarıyla satış yapmaya başladınız.

Gelir Vergisi Kanunu'nun 37. maddesine göre ticari kazancın tarifi yapıldı. Bu tarife göre ticareti kazanç, "Her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu, ticari kazancın ise Vergi Usul Kanunu hükümlerine ve bu kanunda yazılı gerçek (Bilanço veya işletme hesabı esası) veya basit usule göre tespit edileceği belirtilmiştir" ifadelerine yer verildi.

İnternet Artık Sizin Dükkanınız

Evet belki bir işletmeniz yok ama internet sizin artık dükkanınız. Somut olmasa bile düzenli olarak gelir elde ettiğiniz için internet üzerinden satış yapsanız da vergi mükellefi oluyorsunuz. Vergi mükellefi olduğunuz için de bazı getirmeniz gereken sorumluluklar bulunuyor. İnternet üzerinden satış yapsanız bile evinizi vergi dairesine bildirmeniz gerekiyor. Vergi dairesinden gelen bir kişi evinizi onaylar ve siz böylece mükellef olursunuz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol