Yeni İstihdam Paketinin Detayları Neler?

Salgın döneminin getirdiği sebepler ve yaşam süresinin uzaması sebebiyle istihdamda düzenlemelere gidildi.

Türkiye'de 50-54 yaş arasındaki yaklaşık 5 milyon kişi bulunuyor. İstihdam Kalkanı Paketi'yle kısmi çalışma imkânı, eğitim ve destek programları, süreli iş sözleşmeleri, gelir vergisi istisnası adımlarıyla 50 yaş istihdamda kolaylıklar sağlanması amaçlanıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı "İstihdam kalkanı" paketi; genç ve 50 yaş istihdamından işsizlik süresinin kısaltılmasına, kısmi zamanlı çalışmadan işten çıkarma yasağının uzatılmasına gibi düzenlemeleri içeriyor. Meclise sevk edilmesi beklenen paket ile  2019 başından  işten çıkarma yasağının başladığı tarihe kadar en düşük istihdama ek olarak işe alınacak her çalışan için teşvik verilecek. İşten çıkarma yasağının olduğu dönemde, işverenlerin bu çalışanları için tüm primleri devlet karşılayacak.


Geçen yılın başından, işten çıkarma yasağının başladığı Nisan 2020'ye kadar bir iş yerinde çalışıp işsiz kalanların son çalıştıkları iş yerine dönmesi teşvik edilecek. Bu dönem dışındakilerin istihdamı durumunda ise işveren maliyetleri, devlete ödemeleri gereken prim ödemelerinde mahsuplaşma gibi yöntemler kullanılarak maliyetler azaltılacak. İşverenin yeniden personel çalıştırma imkânı yoksa İŞKUR üzerinden bin 170 liralık ücretsiz izin desteği verilmesine devam edilecek. İşçi iş buluncaya kadar geçici olarak desteklenmiş olacak. İşsizlik ödeneği alanların (90 gün içinde yeniden işe dönmesi durumunda) uzun vadeli primlerini devlet karşılayacak. 

Üniversiteli gençlerin yarı zamanlı çalışması teşvik edilecek. Gençler için 2 yılı geçmemek üzere süreli iş sözleşmeleri yapılarak esnek koşullarda çalışmaları sağlanacak.

Normalleşme döneminde ilave istihdam edilecek her bir çalışan için İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ek destek sağlanacak.  50 yaş için tam zamanlı çalışmadan kısmi zamanlı çalışmaya geçenler için gelir vergisi istisnası tanınacak. Kısmi çalışmadan kalan bakiye gün sayısı kadar emeklilik primi ödenecek.

Ortalama yaşam süresi uzadı; yarınlarınız için bugünden tasarruf edin, biriktirin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800