LinkedIn Hesabı Nasıl Olmalı?

Profesyonel anlamda kendini tanıtmak ve iş bulmak için kullanılan LinkedIn, aynı zamanda kariyer anlamında da yardımcı oluyor. Fakat iyi bir fırsat yakalamak için LinkedIn hesabını doğru kullanmak gerekiyor. Peki LinkedIn'in tüyoları neler, nasıl kullanılmalı?

Fotoğrafla Başlayın

Öncelikle hesabınıza profesyonel bir fotoğrafınızı yükleyin. Şöyle düşünün; orası sizin ilk imajınız. Oraya yüklediğiniz profesyonel bir fotoğraf sizin daha fazla ciddiye alınmanızı sağlayacak. Güneş gözlüğüyle bir fotoğraf koyduğunuz zaman karşı taraf sizi nasıl tanısın? O yüzden iyi çekilmiş bir fotoğrafınızı profiliniz yapın.

Kendinizi Detaylı Olarak Anlatın

LinkedIn hesabı kullanmak istiyorsanız kendinizi detaylı olarak anlatın. Kaç dil bildiğinizden tutun da nelere ilgili olduğunuza kadar. Burası aslında sizin bir nevi cv'nizin olduğu yer. Yaptığınız işleri anlatmaktan, çekinmeyin. Hatta bunun üstüne gidin. Kariyerinizde yükselmek istiyorsanız biraz da kendinize güveninizin olması şart.

Alan Oluşturun

Hangi alanda ilerlemek istediğinize karar verdikten sonra orada olan insanları takip etmeye başlayın. Kariyerinize devam etmek istediğiniz sektörde tanınmış kişileri takip edin, hatta etkileşim bile verin. Sizin hesabınızı fark ettikten sonra belki de kendinize yeni bir kapı açmış olabilirsiniz.

Linkedin'de en çok aranan meslekleri daha önce sıralamıştık... )

Yaratıcı Olmaktan Korkmayın

Biliyorsunuz LinkedIn'de paylaşım da yapılıyor. Bu paylaşımlar için yaratıcı olmaktan korkmayın. Yorumlarınızı, görüşlerinizi, ilgi çekeceğini düşündüğünüz makaleleri paylaşmaya çekinmeyin. Bu sizin hem kendinize güveninizin olduğunu gösterir hem de bilgili kişiliğinizi ön plana çıkarmış olur.

Anahtar Kelime Kullanın

Anahtar kelime kullanmak aramalarda çıkmanız için her zaman önemli. Yeteneklerinizi, çalışma alanlarınızı belirleyip kullanacağınız anahtar kelime sizin başkaları tarafından fark edilmenizi sağlayabilir. Çünkü LinkedIn'de isimden ziyade anahtar kelimeler aranıyor. Mesleğiniz gibi. Mesleğinizi profilinize eklersiniz başkaları tarafından bulunmanız daha kolay olacak.

Başkalarının Hesaplarındaki Yetenekleri Onaylayın

Bilindiği üzere LinkedIn'de yetenek kısmı var. Bu yetenek kısmında siz ne kadar başkaları tarafından onaylanırsanız o kadar dikkat çekmiş olursunuz. Aynı zamanda tanıdığınız kişilerin yeteneklerine de onay vererek etkileşim halinde olursunuz. Bu da Linkedin hesabınızı sık kullandığınızı gösterir. Unutmamak gerekiyor eğer öne çıkmak istiyorsanız özgün olmanız şart.

Etiketler iş bulma cv linkedin
Yorumlar
Kalan Karakter 800