İşe alımlar artacak!

Yapılan istihdam araştırmasına göre, yılın 3. çeyreğinde işe alımlar artacak. Türkiye'deki 10 sektörden 9'unda ve 7 bölgenin 6'sında işe alım seviyelerinde artış bekleniyor.

ManpowerGroup, 2022'nin üçüncü çeyreği için işverenlerin işe alım beklentilerini ölçmek için 40 ülke ve bölgede, 40 binden fazla işverenle bir anket yaptı.

YÜZDE 4 ARTIŞ İLE YÜZDE 33'E YÜKSELDİ

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Anketi'ne göre küresel işe alım iyimserliği küresel, pandeminin başlangıcından bu yana görülmeyen seviyelere geri döndü. 40 ülke içerisindeki 36 ülkede bulunan işverenler yıllık bazda daha güçlü işe alım beklentileri olduğunu aktardı. 3. çeyrek için Küresel Net İstihdam Görünümü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 artış ile yüzde 33'e yükseldi.

1027 İŞVEREN ANKETE KATILDI 

Ankete katılan 1027 Türk işveren ise ülkemizde 2022'nin üçüncü çeyreğinde 13 yüzde puanlık bir Net İstihdam Görünümü (NEO) ile güçlü bir işe alım hızı öngörüyor. NEO puanının bir önceki çeyreğe göre 2 yüzde puan gerilemesi beklense de 2021 yılının 3. çeyreğine kıyasla 5 puan artması bekleniyor. Türkiye'deki işe alım iklimi, global ortalamanın -20 puan altında bir puan alarak 40 ülke içerisinde alt sıralarda yer aldı.

KÜÇÜK İŞLETMELERİ OLUMLU ETKİLEDİ 

Ankete göre Türkiye'de yerel üretim ve ihracat önemini koruduğu için imalat sektöründeki işverenlerin istihdam beklentilerinin güçlü olduğu görülüyor. Diğer yandan uçuşların yeniden başlaması nedeniyle Türkiye'nin otel ve restoran sektörü de güçleniyor, bu durum özellikle turizme dayalı küçük işletmeleri olumlu yönde etkiliyor.

 PERAKENDE YÜKSEK

Türkiye'deki 10 sektörden 9'unda işe alım yöneticileri önümüzdeki çeyrekte çalışanların sayısını artırmayı planlarken, sadece bilgi teknolojileri ve medya  sektöründe düşüş gösteriyor. Türkiye'nin en rekabetçi istihdam ortamı; perakende ticaret sektöründe yaşanıyor. Türkiye’de en yüksek istihdam artışı da Karadeniz bölgesinde bekleniyor.

Krediye başvurmadan önce bu soruları cevaplayınEv, araba almak planınızı gerçekleştirmek için kredi çekmek istiyor olabilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmek gerek? Gerçekten bu krediye ihtiyacınız var mı?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store