Pratik Harcama(ma) Taktikleri!

Zorlu zamanlarda insanların önce ihtiyaç için harcaması lazım. Bütçenizde yeri olmayan alışverişler, hıncını sizin huzurunuzdan alır.
Pratik Harcama(ma) Taktikleri!

10 saniye: Bir şeyi satın almadan önce elinizde 10 saniye tutup bakın: ‘İstek mi, ihtiyaç mı?’ ve ‘Öncelik mi?’ Hakikaten gereksizse, yerine koyun ve kendinizle gurur duyun!

30 gün: Almak isteyip almadığınız (500 TL üstü) bir şey, bir ay sonra hâlâ aklınızda ise gidip alın. Değilse, unutmuş gitmişsiniz zaten.

Yazın: Bir ay boyunca harcadığınız her şeyi, tek tek cüzdanınızdaki kağıda yazın.

İnternet: İnternette en uygun fiyatlar için araştırın. Emin olun her şeyin daha ucuzu var.

Konuşun: Harcama konusundaki artı-eksilerinizi her ay düzenli olarak eşinizle, aile üyeleriyle,yakın arkadaşınızla dürüstçe paylaşın. Paylaşmak insanı ferahlatır, hafifletir.

Başarınızı not edin: Harcamalarınızdan ayda 50 lira mı biriktirdiniz?Altı ayda 300 lira,senede 600 lira eder.İşte, gelecek aylariçin motivasyonunuz!

Harcama dürtüsü: Bazen bir şeyler satın alıp giymek, takmak ‘daha güzel,güçlü ve beğenilen’hissettirir insanı.Unutmayın, sizi siz yapan ‘şeyler’değil, kendinizsiniz. Dürtü gelince

İki Şeye Konsantre Olun:
1) Finansal hedefler: Hepimizin ileriye dönük ulaşmak istediği hayalleri; ev, araba, düğün...
2) Etrafı dolduran eşyalar: Evinizin odalarını tek tek gezin, her odada kullanmadığınız 10 şeyi listeleyin. Lüzumsuz eşya masraf-israf demek, sıkıntı, maliyet demek.

Lüks
Lüks tüketimi sevmeyecek insan yok ama isteklerin de sonu yok. Nefse hakimiyet şart.

İstekler
İstediğin her şeye sahip olabilirsin ama hepsine aynı anda değil.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol