Perşembe Günü Kadınlar İçin Alışveriş Günü

Kadınlar, en çok perşembe günleri ve öğle tatillerinde online alışveriş yaparken alışveriş için interneti en az tercih ettikleri günün ise cumartesi günü olduğu ortaya çıktı. Avantajix.com, Türkiye ve dünyada tüm kadınların alışveriş alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmaları derledi. Araştırmaya göre, başlangıçta e-ticarete mesafeli duran...

Kadınlar, en çok perşembe günleri ve öğle tatillerinde online alışveriş yaparken alışveriş için interneti en az tercih ettikleri günün ise cumartesi günü olduğu ortaya çıktı.

Avantajix.com, Türkiye ve dünyada tüm kadınların alışveriş alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmaları derledi. Araştırmaya göre, başlangıçta e-ticarete mesafeli duran kadınlar; gıda, giyim ve kozmetik ürünlerin dijital raflarda yerlerini almasıyla online alışverişte erkeklerden daha aktif hale geldi. E-ticaret şirketleri de online perakende alışveriş piyasasını hareketlendiren kadınlara ulaşabilmek amacıyla sık sık araştırma ve anketler düzenlemeye başladı.

İnternette en fazla alışverişi 25-34 yaşları arasındaki kadınlar yapıyor. Kadınlar e-ticaret için en yoğun mesaiyi ise perşembe günleri harcıyorlar. Hafta sonu tatili için uçak, otel rezervasyonu ile yine hafta sonu kullanılacak giyecek, kozmetik ürünleri ağırlıklı olarak perşembe günleri satın alan kadınların gün olarak ikinci tercihleri pazartesi oluyor.

Online alışveriş için öğle tatili olan 12:00-13:00 saatleri arasını kullanan kadınların, e-ticaret için internete en az girdikleri gün ise cumartesi. Erkeklerin bir ürünü online satın almaları 10 dakika sürerken kadınlar daha ince eleyip sık dokudukları için olsa gerek önceden beğendikleri bir ürünü satın almaları ortalama 14 dakikayı buluyor.

E-ticaret sitelerinden en çok kıyafet satın alan kadınlar, dah asonra sırasıyla teknoloji ürünleri, takı, kozmetik ürünler, ayakkabı ve çanta için para harcıyorlar. Kadınların çoğunluğu, e-ticaret sitelerinde sunulan ürünlerin ortalama fiyatları 20-50 lira arasında olduğunda, alışverişin çok daha çekici hale geldiğine vurgu yapıyorlar.

Alışveriş trendlerini yakından takip eden kadınların son yıllardaki gözdesi ise dünyada online alışverişlerin yaklaşık dörtte birinde tercih edilen ‘para iadeli alışveriş’ (cash-back shopping) siteleri oldu.

Araştırmalara göre, kadınların diğer online alışveriş alışkanlıkları şöyle:


  • Bir ürünü, internetten markası ile arıyorlar.

  • Fırsat ve kampanyaları erkeklerden daha fazla takip ediyorlar.

  • E-posta bildirimleri, erkeklere göre kadınların alışverişinde daha etkili oluyor.

  • Markaları sosyal ağlarda daha fazla tavsiye ediyorlar.

  • İade süresini sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store