Para mutluluğu satın alabilir ama…

‘Parayla saadet olmaz’ sözünü duymuşsunuzdur ancak, aslında para mutluluk getirebilir! Ama nasıl?
Para mutluluğu satın alabilir ama…

Yale Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, mutlulukla para arasında bir ilişki olabileceğini gösteriyor. Ancak bu ilişki, parayı nasıl harcadığınızla alakalı…

Araştırmacılar 76.000 banka transferi kaydını analiz etti. İnsanlar nelere para harcamış? Bu harcamalardan ne kadar tatmin olmuşlar?

Günümüzde çağdaş psikolojide kişiliğin aslında beş yönü olduğu fikrini kabul ediyor. Bunlar dışa dönüklük, nörotiklik,  dürüstlük, açıklık (yaratıcılık ve içgörüyle ilişkili) ve duygusal denge.

Yapılan araştırma, ‘Beş Büyük’ teorisini baz alarak insanların kişiliklerini belirledi ve araştırmacılar kişilerin alışveriş alışkanlıklarının kişilikleriyle eşleşip eşleşmediğini inceledi.

Eğer kişi kendi kişiliğine uyumlu harcamalarda bulunmuşsa, bu harcamanın mutluluk getirdiği sonucuna ulaşıldı.

Buna bağlı olarak, bir harcama yapmadan önce nelere önem verdiğinizi ve kişiliğinizi göz önünde bulundurun. Bu şekilde yapılmış bir harcama her şeyi değiştirebilir.

Örneğin sizin için tatile gitmek yeni bir telefon almaktan daha önemliyse, günlük harcamalarınızdan tasarruf ederek bu parayı daha sonra tatile gitmek için kullanmanız, mutlu hissetmenizi sağlıyor.

Sizi mutlu edecek 5 finansal alışkanlıkSizi en çok ne mutlu eder? Daha çok para sahibi olmak mı yoksa sahip olduğunuz para üzerinde daha çok kontrolünüzün olması mı?

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol