Mutlu Olmanın 10 Hesaplı Yolu

İnsanların kendilerini daha iyi hissetmek için alışveriş yapmaları veya seyahate çıkmaları söylenir genelde. Ve bu doğrudur da. Alışveriş yapmak veya tatile çıkmak insana kendini daha iyi hissettirir ama aynı zamanda insanların bütçe dengesini etkiler. Hâlbuki bir birey daha az para harcayarak ve daha hesaplı davranarak da moralini yükseltebilir...
Mutlu Olmanın 10 Hesaplı Yolu
-A | A+
İnsanların kendilerini daha iyi hissetmek için alışveriş yapmaları veya seyahate çıkmaları söylenir genelde. Ve bu doğrudur da. Alışveriş yapmak veya tatile çıkmak insana kendini daha iyi hissettirir ama aynı zamanda insanların bütçe dengesini etkiler. Hâlbuki bir birey daha az para harcayarak ve daha hesaplı davranarak da moralini yükseltebilir, hayatın stresinden uzaklaşabilir.
İşte kendinizi daha iyi hissetmeniz için size önerebileceğimiz 10 yöntem:

1: Evinizde Küçük Değişiklikler Yapın
Evinizin dekorasyonunu baştan aşağıya değiştirin demiyoruz, amacımız sizi daha mutlu kılmak, yormak değil. Kütüphanenizde veya mutfağınızda ufak değişiklikler yapmak, evinizi sizin için daha ferah ve yeni yapacaktır. Hatta bir adım daha ileriye giderek bazı dolap veya masalarınızı kendiniz yeni bir renge boyayabilirsiniz. Eviniz sizin en güçlü sığınağınızdır ve size verdiği yenilik hissi, en güçlü moral kaynağıdır.

2: Şehirlerarası Yollara Çıkın
Araba kullanmak çoğu kişi için karşılığı olmayan bir zevktir ancak şehirlerin asap bozucu trafiği insana bu zevki yaşatmak bir kenara, daha da stres sahibi yapabilir. Boş zamanınızda boş olan şehirlerarası yollarda arabanızın ve rüzgârın tadını çıkartın. Çok fazla hızlanmadan ama kornan sesleri veya dur-kalk olmadan yolun sizi götürmesine izin verin.

3: Meditasyon Yapın
Çok sık tekrarlanan bir tavsiyedir ve gerçekten en çok işe yarayanlardan biridir. Evinizin bir köşesini fazlalıklardan arındırın ve sakinleştirici bir müzik veya tütsü eşliğinde kendinizi rahat bırakın. İnternette başarılı bir meditasyon için nasıl konsantre olabileceğinize dair pek çok kaynağa rastlayabilirsiniz. Meditasyon sizi daha huzurlu bir insan yapacağı gibi önemli kararları almanızda size oldukça yardımcı da olacaktır.

4: Yataktan Çıkmayın
Bir günü kendinize ayırın ve yataktan çıkmayın. Sabah o gün ihtiyacınız olacak her şeyi yatağınızın etrafına yerleştirin ve kendinizi pijamalarınızın rahatlığına teslim edin. En sevdiğiniz dizinin bölümlerini arka arkaya izleyin veya Skype’tan arkadaşlarınızla yazışın. Çoğu zaman böyle bir gün hiçbir şey yapmadan geçen bir zaman kaybı olarak görülür ancak ne kadar rahatlatıcı olduğunu yaşayınca anlayabilirsiniz.

5: Yeni Şarkılar Keşfedin
Sevdiğiniz şarkıları dinlemek her zaman mutlu eden bir aktivitedir ve yeni güzel şarkılar keşfetmek bu aktivitenin en güzel anıdır. İnterneti kurcalayın, yeni müzisyenler ve gizli saklı kalmış şarkılar bulun. Müzik arşivinizi pek tanınmayan ama kaliteli isimlerle zenginleştirmek sizi sadece daha mutlu etmeyecek, entelektüel ufkunuzu da genişletecektir.

6: Farklı Yemekler Yapın
Hayat temposu içinde yemeklerimiz de çoğu zaman alışıldık, her zamanki tatlar olur. İnsanların mutfaklarında yeni lezzetleri denemesi için zamanı kalmaz. Kendinizi mutfağa atın ve internette kestirdiğiniz bir tarifi gözünüzü karartıp yapın. Repertuarınıza yeni lezzetler eklemek, her zaman sizi olduğu kadar masanızı paylaştığınız yakınlarınızı da mutlu edecektir.

7: Blog Açın / Yazın
Kendi web sitenizin olması için artık zaman ve ilhamdan başka bir şeye ihtiyacınız yok. Belki çok beğendiğiniz siteler kadar süslü olmayabilir, daha basit gözükebilir ama sizin fikirlerinizi, zevklerinizi paylaşabileceğiniz profesyonel bir yapı olacaktır. Blogspot üzerinden kendi blog'unuzu açabilir, yazılarınızı yayınlayabilirsiniz. Yazarak yapılan üretim her zaman kişiyi mutlu eder, bunların başkaları tarafından okunması daha da mutluluk vericidir.

8: Yeni Tasarruf Yolları Bulun
Kendinize boş zaman ayırarak giderlerinizi yeni bir dengeye sokmak ve tasarrufunuzu arttıracak bir plan yapmak, sadece o an değil, geleceğe yönelik mutluluğunuzu da arttıracaktır. Bu plana uyup birikimleriniz arttıkça kendinizi daha da iyi hissedeceksiniz. Basit tasarruf yöntemleri için her zaman Özlem Denizmen’in yol gösterici kitabı ‘Cebinde Mucize Yarat’a başvurabilirsiniz. Unutmayın, parasını yöneten hayatını yönetir.

9: Evcil Hayvan Edinin
Evinizde bakıma ve sığınağa ihtiyaç duyan bir canlıya yer açmak, sizin korumanız altında onun büyümesini izlemek, hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en büyük mutluluk olabilir. Hele ki bu soğuk günlerde bir sokak hayvanına evinizde yer açmanız, hem yuvanıza bir evcil hayvanın sevgi dolu atmosferini katacaktır, hem de sizin daha iyi bir insan olarak kendinizi daha tatminkar hissetmenizi sağlayacaktır.

10: Çiçek Yetiştirin
İnsanı en mutlu eden şey, emek verip sabrederek beklediği bir şeyin büyüdüğünü görmektir. Çiçek de işte böyledir. Mali açıdan kesinlikle uygun bir hobi olsa da zaman ve ilgi ister. Ancak mevsimi gelip de çiçeklerinizin rengarenk açtığınızı, evinizi yeni bir hayat enerjisi ile doldurduklarını görmek sizi de daha ferah ve yeni bir insan yapacak.
Yorumlar Üye girişi
1000
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et