Milletçe Kolonya ve Sirke Stokladık

İpsos tarafından düzenlenen, Aylık Hane Tüketim Paneli verileri, koronavürüsün tüketimdeki etkisini ortaya koyuyor. 10 Mart günü, Sağlık Bakanlığı'nın 'Türkiye’de koronavirüs görülmüştür' açıklaması ardından hane halkı alışveriş davranışlarında da göze çarpan, belirgin değişimler gözlemlendi.

İpsos verilerine göre, satın alımları en çok artan ürünlerin başını virüsten korunmak ve dezenfekte olmak için kullanılan kolonya ve sirke çekiyor.
Bu iki ürünü evde stoklanabilen makarna, bakliyat ve un gibi ürünler takip ediyor.

Toplam alışveriş büyümesinin 4’te 1’i makarnadan geldi.

Makarna ve bakliyatı bisküviyle temizlik malzemeleri takip etti

Aynı dönemde makarna, bakliyat ve un gibi ürünleri bisküvi, süt, çikolata kaplamalı ürünler, peynir, temizlk malzemeleri ve kağıt ürünleri takip ediyor. 

#EvdeKal çağrısı ve okul tatili de etkisini gösterdiği kolaylıkla gözlemlenebiliyor. Özellikle 16-17 Mart tarihlerinde satın alımlardaki artış göze çarpıyor. Stok yapılan ürünlere en olarak dondurulmuş gıda, toz şeker, sıvıyağ ve çöp torbası alımında da artış gerçekleşti.

Konuyla ilgili olarak Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik şu değerlendirmeleri iletti: “Sağlık boyutu başta olmak üzere sosyal ve ekonomik etkileri ile tarihe geçecek ve belki de düzeni değiştirecek bir dönem yaşıyoruz. Koronavirüs /Covid-19 salgını toplumda tutum ve davranış değişikliklerine neden olabilir, oluyor ve olacaktır. Ne kadar süreceğini henüz kestiremediğimiz bu dönemde biz Ipsos olarak durmak yerine gündelik hatta saatlik değişen koşulları daha sık ve yakından izleme taraftarıyız.
Bulunduğumuz dönemde yanıtlanması gereken yeni sorular var, öyle ki bazı soruları henüz düşünemedik bile. Davranış ve tutumda oluşabilecek trend değişiklikleri mevcut gerçeğin yansımasıdır. Bazı sektörler veya kategorilerde hiçbir değişiklik olmazken bazıları bu değişiklikleri görebilir. Sonuçta bu değişiklikler bireyin değişen doğasındaki yeni gerçeği yansıtır. Bu gerçeklerin bazılarının kalıcı olabileceğini, bundan sonraki “normalin” ilk hali olduğunu da unutmamalıyız.
Salgına dair yayınlanan çeşitli istatistikleri incelerken araştırmanın gidişatı anlamakta ne kadar önemli olduğunu fark ediyoruz. Hepimiz sürekli olarak gidişata dair güvenilir veri ihtiyacı içindeyiz. İşte bu yüzden biz Ipsos olarak güvenli yöntemler ile yapacağımız bilimsel araştırmalar ile toplumun nabzını tutup bilgi boşluğuna alan tanımayacağız.”

Çılgınca Stok Yapmanın Altında Yatan Asıl Sebep Ne?Koronavirüs salgınıyla birlikte marketlerde adeta izdiham yaşanıyor, kişiler neredeyse bir yıllık ihtiyaçları kadar alışveriş yapıyorlar. Özellikle tuvalet kağıdı, hijyenik malzemeler ve kuru gıdalardaki aşırı stok alımlar dikkat çekiyor. Psikologlar bunun altında yatan nedenleri inceledi…

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800