KDV'de İngiliz Modeli hayata geçerse neler olacak?

Maliye Bakanlığı KDV modelini netleştiriyor. Ağırlık kazanan İngiliz modelinin hayata geçmesi halinde olması beklenenler...
KDV'de İngiliz Modeli hayata geçerse neler olacak?

Maliye Bakanlığı'nın mercek altına aldığı KDV Kanunu'nda İngiltere modelinde karar kılınırsa, bugün uygulanan 3 değişik oranlı KDV kalkacak, tek oranlı KDV sistemi getirilecek. Buna göre İngiltere'de uygulandığı gibi yüzde 5, ya da Türkiye'deki en düşük yüzde 8 olarak uygulanan KDV hayata geçirilecek. İndirimli KDV oranında farklılık getirilebilecek. Türkiye'de çok sıklıkla şikayet edilen 1984 yılında hayatımıza giren KDV düzenlemesinde radikal adımlar atılmaya hazırlanılırken, bu kapsamda üzerinde çalışılan ülke modellerinde İngiltere'deki uygulamanın öne çıkmasında, iade sisteminin kolaylığı ve mükelleflere finansal yük getirmemesi nedeniyle tercih edildiği belirtildi.

İADE AYLARCA BEKLEMİYOR

İşle ilgili giderlere ait üstlenilen KDV'ye indirim imkanı bulunan İngiltere'de KDV'nin iadesi şu anda Türkiye'de olduğu gibi aylarca beklemiyor. Mükellefler 3 ay yerine aylık beyannameye geçebiliyor. Daha önemlisi grup şirketleri tek bir beyanname verebilme rahatlığına sahipler. Tahsili gecikmiş alacaklar nedeniyle daha önce ödenmiş KDV'nin mükellefe iadesi hızla yapılabiliyor. Böylece şirketler finansman açısından destekleniyor.

MÜKELLEFE KOLAYLIK VAR

 İngiltere modelinde KDV oranları, istisnalar, beyanname zamanları ve elektronik endüstrisine özel uygulamalarla mükellefe kolaylıklar sağlıyor. İngiliz KDV sisteminde yurt içi ticari mahiyetteki mal ve hizmet teslimleri ile ithalat işlemleri KDV'ye tabi. Bazı işlemler ise istisnaya tabi. Bütün bunlardan dolayı İngiliz modelinin iyi örnek olacağı belirtiliyor.

EĞİTİM-SAĞLIK HİZMETİ KDV'SİZ

İngiltere'de eğitim ve sağlık hizmetlerinin KDV'ye tabi bulunmadığı belirtiliyor. Bu kapsamda İngiltere'deki KDV sistemindeki istisnalarda sosyal yön ön planda. Ayrıca İngiltere'de genel KDV oranı %20. İndirimli KDVoranı %5 ve %0 (sıfır) olarak uygulanıyor. Yine dijital ekonomi faaliyetlerinde nihai tüketicinin bulunduğu ülkede vergileme hakkı esas alınıyor.

Kaynak: Haberler.com

 


 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol