İstanbul'da Para Harcamadan Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul belki de dünyanın en güzel şehri. Birçok kültürü ve geçmişi barındıran bu şehir, Türkiye'nin diğer şehirlerine göre biraz pahalı. Fakat İstanbul'da da ücretsiz yapacağınız etkinlikler bulunuyor. Binlerce yıl ayakta kalmış hem de başkent olmuş bu şehirde ücretsiz neler yapılır?
İstanbul'da Para Harcamadan Yapılabilecek Aktiviteler

Ucu bucağı olmayan İstanbul'u karış karış gezmek her şeyden önce çok zevkli.  Pahalı yerleri olduğu kadar, dokusunu hissettiren sokaklarda kaybolmak, bilmediğiniz yerleri keşfetmek bedava ve benzersiz bir deneyim. Tek yapmanız gereken kendinize bir rota belirlemek. Mesela, Sultanahmet'ten başlayabilir, Beşiktaş'a uzanabilirsiniz. 

Tarihi Üniversiteyi Keşfedin

1453 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi' nin şaşalı büyük kapısı her zaman ilgi çekmiştir. O bozulmayan mimari, yıllardan beri mezun olan her öğrencinin kadrajına sığmıştır. İstanbul Üniversitesi'ne gelmişken Kapalı Çarşı'ya uğramadan olmaz. Bolca altının olduğu Kapalı Çarşı,' da kaybolmak o kadar zevkli ki kendinizi bir anda eski dönemlerde hissedeceksiniz. Bunu yaparken yanınızda fotoğraf makineniz olması yeterli.

Dediniz ki, Beşiktaş'a gelmişken Taksim' e geçelim. Farklı kültürlerden insanların olduğu Taksim'de hayat hiçbir zaman durmuyor. İstiklal Caddesi'ne kendinizi kaptırdığınız anda birçok şeyle karşılaşacaksınız. Kültür merkezleri derken karşınıza Pera Müzesi çıkacak. İçi oldukça zengin olan bu müze cuma günleri ücretsiz. Resimlerden tutun da neolitik çağa kadar birçok eşyanın olduğu bu müzeyi ziyaret etmeden İstanbul turunuzu tamamlamayın.

Sakıp Sabancı Müzesini Unutmayın

Dünyaca ünlü isimleri ağırlayan Sakıp Sabancı Müzesi'ne uğramak istiyorsanız Beşiktaş rotanızdan şaşmamak gerek. Çarşamba günleri ücretsiz olan bu müzede yerli yabancı birçok eser bulunuyor.

Sakıp Sabancı Müzesi'ne gelmişken hayatın olduğu Ortaköy'e geçmelisiniz. Hem biraz acıktınız, denize karşı kumpir yemeğe hak kazandınız. Ortaköy'de özellikle akşam saatleri canlı müzik dinleyebilirsiniz. Eğer hava güzelse sokak sanatçıları bir anda akın ediyor. Boğaz'a karşı ücretsiz olarak sanata doymak isteyenlere Ortaköy kucak açıyor.

Tarihin Başka Yüzü:Balat

Çocukların Galata'ya karşı yüzdüğü, büyük bir kilisenin olduğu Balat adeta İstanbul'un farklı yüzü. Eski arabaların yer aldığı çocukların hala dışarıda top oynadığı Balat, özgün yapısıyla dikkatleri çekiyor. Yerli yabancı turistlerin akın akın geldiği Balat'ta kültürel olarak doygunluk hissine ulaşabilirsiniz.

Vapura Binmeden Önce...

Boğazın incisi vapurlar. Etobur olan martıların hamura alıştığı o güzel vapurlar... Vapura binmeye karar verdiniz ama binmeden önce Karaköy'de yine uğramanız gereken bir yer var. O da İstanbul Modern. Perşembe günleri ücretsiz olan İstanbul Modern denize nazır manzarasıyla ön plana çıkıyor.

Geldiniz Kadıköy'e. Anadolu'nun İstanbul'a açılan kapısına bakmadan geçmeyeceksiniz değil mi? Neyden mi bahsediyorum? Tabii ki Haydarpaşa'dan. Binlerce insanın umudu olan yer şu an kullanılmasa da gara gitmeniz mümkün. Kadıköy'e gelmişken hem stadı hem de meşhur boğa heykelini görmelisiniz. Kadıköy yorgunluğunuzu atmak için ise sizleri moda sahiline davet ediyorum. Çimlere uzanarak denize karşı günün yorgunluğunu atacağınız moda sahilinde en az 10 tane golden cinsi köpek görmeniz mümkün. Modayı moda yapan çimleri ve golden köpeği. Şaka bir yana ruhunuzu dinlenirmek için birebir.

Kuzguncuk Varsa...

Çoğu dizini geçtiği yer Kuzguncuk. O kadar binalaşmaya rağmen hala bahçeli evlerin olduğu Kuzguncuk'ta birçok dizi ve film çekilmeye devam ediyor. Özellikle fotoğrafçıların akın ettiği Kuzguncuk eski binalarıyla ön plana çıkıyor.

Karşı tarafa bakıyorsunuz Avrupa Yakası, siz Anadolu Yakası'ndasız. İster istemez bu şehrin büyüklüğünden, yoğunluğundan etkileniyorsunuz. Size şehir pahalı diyenler olabilir. Evet ama İstanbul aynı zamanda fırsatlar şehri. Birçok ücretsiz etkinliğin olduğu İstanbul' da yeni yerler keşfetmek, tarihi hissetmek ücretsiz. İstanbul'da bir gün nasıl geçireceğim diyorsanız, elinize bir fotoğraf makinesi almanız yeterli.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol