Hayatınızı rahatlatacak 7 taktik!

Daha düşük fatura, daha ucuz alışveriş, daha uygun bir kredi ödeme planı hayatınızı rahatlatmaz mıydı?

1 7 FATURALARI MUTLAKA KONTROL EDİN
FATURALARI MUTLAKA KONTROL EDİN

Haberlerde görmüşsünüzdür. 2 odalı bir eve gelen 20 bin liralık elektrik faturası ve itiraz eden ev sahipleri. Böyle büyük hataları görmezden gelemezsiniz. Peki gözden kaçan küçük yanlışlıklar? Faturalarınızı mutlaka kontrol edin. Bir yanlışlık varsa en kısa zamanda düzeltilmesi için başvurmanız sizin yararınıza olacaktır. Kredi kartı ekstreleri de buna dahil, geçen gün yemek yediğiniz yer belki parayı yanlışlıkla iki kere çekmiştir.

2 7 PRİZDE BIRAKMAYIN

Elektronik cihazları kullanmasanız bile fişleri takılıysa enerji tüketmeye devam ederler. Kullanmadığınız zaman fişlerini çekme alışkanlığını edinirseniz elektrik harcamanızı düşürürsünüz.

3 7 PAZARLIK YAPIN

Eğer sormazsanız, indirimi alamazsınız. Herkesin pazarlık teklifinizi kabul etmesini beklemeyin ama sormadan da alışveriş yapmayın. Özellikle pazarlarda aynı yerden birkaç ürün alıyorsanız şansınızı mutlaka deneyin.

4 7 ZAMANLAMAYI DOĞRU YAPIN

Sezon başında alışveriş yapmak, birkaç ay sonra yarı fiyatından bile ucuza alabileceğiniz şeylere para harcamak anlamına geliyor. Kışlık montunuzu sezon başında almak yerine bir önceki sezonun hesaplı ürününü alın.

5 7 FAZLASINI ALMAYIN

Eğer marketlere ulaşmanız çok zor değilse fazla mutfak alışverişi yapmayın. Gereğinden fazla alışveriş hem aldıklarınızı muhafaza etmenizi zorlaştırır, hem de bir kısmı siz kullanmadan bozulabilir. Marketten, pazardan kilolarca alışveriş yapmak yerine ihtiyacınız kadarını alın. Unutmayın, markete hep tazesi geliyor. Bitince tekrar alırsınız.

6 7 YALNIZ YAŞAMAYIN
YALNIZ YAŞAMAYIN

Evinizi biriyle paylaşmak kiranızı ve yaşam giderlerinizi neredeyse yarı yarıya düşürecektir. Sorumluluk sahibi bir ev arkadaşı bulduğunuza emin olun, yoksa bu iş size daha pahalıya patlayabilir.

7 7 REFİNANSMANA BAŞVURUN

Kredilerinizi değişen koşullara göre yeniden yapılandırarak toplam maliyeti düşürebilirsiniz. Refinansman her zaman uygun olmayabilir, faizlerdeki düşüşü takip edin ve araştırmanızı ona göre yapın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800