Harcama Kararlarınızdaki Tetikleyiciler Neler?

Değişim hem çaba gerektirir ve hem de strese neden olabilir. Bu nedenle stresinizi en aza indirmek ve enerji akışınızı korumak için neleri kontrol edebileceğinize ve kendiniz için yapabileceğiniz değişikliklere odaklanın.

Harcama davranışınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, refahınızı ve enerjinizi tüketen ve dürtüsel alışverişe neden olan tetikleyicileri belirleyin. Cüzdanınızdan kredi kartınızı çıkarırken bunları aklınızda bulundurun:

Zaman
‘Enerjim bu saatlerde daha yüksek’ diyebileceğiniz bir zaman diliminiz var mı? Daha akıllıca seçimler yapabilmeniz için, daha fazla enerjiye sahip olduğunuz ve daha az stresli hissettiğiniz gün veya saatlerde alışverişe çıkabilirsiniz.

Çevresel faktörler
Sadece orada bulunduğunuz için harcama yapmanıza veya harcama yapmak zorunda hissetmenize neden olan belirli ortamlar var mı? Örneğin, fuarlar, kermesler, alışveriş merkezleri, sanal mağazalar… dürtüsel olarak daha fazla harcama yaptığınız yerler olabilir. Bu ortamlardan uzak durabilir veya giderken yanınıza yalnızca belli bir miktarda para alarak buralardaki harcamalarınızı sınırlandırabilirsiniz.

Ruh Hali
Bazı ruh halleri ve duygusal durumlar enerji kaynaklarınızı tüketir ve sizi dürtüsel harcama yapmaya daha yatkın hale getirebilir. O ruh halindeyken her şey gözünüze harika görünebilir ve fiyat olarak da çok cazip gelebilir.
Harcama davranışlarınızı etkileyen ruh hallerinizi belirleyin: mutlu, üzgün, aç, yorgun, dikkati dağılmış… ve böylece satın alma dürtünüzü harekete geçiren bu ruh halleri esnasında alışveriş yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Mekan
Her gittiğinizde kendinizi tutamayarak harcama yaptığınız bir mağaza var mı? Favori mağazanızdan ufak tefek de olsa bir şeyler almaya bayılıyor musunuz? Ev eşyaları ya da dekorasyon malzemeleri gördüğünüzde dayanamayarak alıyor  musunuz? Belki de belli bir şehri ziyaret ettiğinizde ne görseniz alıyorsunuz. Bu tarz bir alışveriş dürtünüz varsa, bu yerlere giderken yanınızda kartınızı götürmemeyi düşünebilirsiniz.

Durum
Tatiller mi harcama dürtünüzü harekete geçiriyor? Ya da arkadaşınızla alışveriş merkezine gidince mi harcamalarınız artıyor? Belki de prim alacağınızı düşünerek henüz gelmemiş olan prim paranızı harcıyorsunuz. Belli durumlar harcamalarınızın artmasına neden oluyorsa bütçenize belli durumlar için ekstra harcama limitleri ekleyebilir ve buna göre harcama yapabilirsiniz.

 

Bunları biliyor olmanıza rağmen dürtüsel harcamalarınızı kontrol etmek ve akıllıca seçim yapma becerinizi en üst düzeye çıkarmak için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir.

  • İki banka hesabınız olsun ve birikimlerinizi günlük harcamalarınızı ve ödemelerinizi yaptığınız hesabınızdan ayrı tutun.
  • Birikim hesabınızı sık ziyaret etmediğiniz bir bankada açabilirsiniz.
  • Birikim hesabınızın bağlı olduğu banka kartınızı cüzdanınıza koymayın ve gözünüzün görmeyeceği bir yerde saklayın.
  • Kredi kartı ve bankamatik kartlarınızdan çekebileceğiniz nakit tutarını düşürün.
  • Yalnızca gezmeye çıkıyorsanız yanınızda kredi kartı taşımayın.
  • Nakit harcamalarınızı 1 lira olsa bile harcama defterinize yazın.
  • Kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak inceleyin ve ‘gereksiz’ olarak nitelendirdiğiniz dürtüsel harcamalarınızı not edin.
  • Dürtüsel olarak yaptığınız ve sonrasında pişman olduğunuz harcamalarınızın listesini yapın ve görebileceğiniz bir yere asın.
Yorumlar
Kalan Karakter 800