Harcama diyetine var mısınız? 

Diyete başlamak için pazartesilere ve bahanelere ihtiyacınız yok. Yalnızca fiziksel değil, finansal sağlığınız için de bahaneleri bir kenara bırakıp harcama diyeti yapmaya ne dersiniz?

SADECE İHTİYACINIZ OLANI ALIN

İhtiyacınız olmadıkça, finansal diyetiniz sırasında satın almayın. Harcamalarınızı sadece yiyecek, barınma, ilaç ve diğer ihtiyaçlara yönelik yapın. Bu, internet alışverişlerini, doğum günü hediyelerini, gereksiz diğer harcamalarınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak.

NAKİT ÖDEME YAPIN 

Nakit ödeme yaptığınızda harcama sürecinde çok daha bilinçli hale gelirsiniz. Çünkü fiziksel olarak sahip olduğunuz bir şeyi kaybetmek istemeyeceksiniz. Paranız cüzdanınızda kaldığında çok daha iyi hissedeceksiniz.

HARCAMA GÜNLÜĞÜ TUTUN

Finansal diyetiniz boyunca, ne harcadığınızı, nerede zorlandığınızı, neler hissettiğinizi ayrıntılı bir şekilde yazın. Bunları yaptıktan sonra bazı harcamaların size uymadığını görebilirsiniz. Burada önemli olan harcamalarınızı sınırlamanın artılarını ve eksilerini anlayarak, nelerin sizin için doğru olup olmadığına karar vermeniz ve kendi yönteminizi bulmanız.

21 GÜN SÜRDÜRÜN 

21 gün boyunca isteklerinizi azaltmak ve sadece ihtiyaçlarınıza odaklanmak için oldukça makul bir süredir. Finansal alışkanlıklarınız üzerindeki dönüştürücü etkilerini bu sayede görmeye başlayacaksınız. 

Eğer sabredip 21 gün boyunca bu diyeti devam ettirirseniz aşağıdaki faydaları sağladığınızı göreceksiniz:

  • Harcamalarınız yavaşlayacak ve ne zaman, ne kadar harcadığınız konusunda daha bilinçli olacaksınız.
  • Ayrıca gereksiz harcamalarınızı görüp, diğer alışverişlerinizde kendinize ‘İstek mi, ihtiyaç mı?’ sorusunu daha çok soracak ve fazla harcamadan uzak durmuş olacaksınız.
  • Para biriktirmeye başlamış olacaksınız ve bu size ilerisi için büyük bir motivasyon kaynağı sağlayacak. 
  • Bir şey satın almak için yeterli paranız yoksa, kredi kartına sarılırsınız. Bu süreci tamamlandıktan sonra kendinizi kısıtlamayı öğrenecek, uzun vadede kredi kartı kullanımınızı azaltabileceksiniz.
Banka kartları hakkında bilmeniz gerekenler Her gün banka kartlarını kullanıyoruz. ATM'lerden para çekiyor, faturalarımızı ödüyoruz, alışveriş yapıyoruz ve para gönderiyoruz. Ancak, banka kartları hakkında hiç bilmediğimiz birkaç şey var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store