Harcama alışkanlıklarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Harcama alışkanlıklarınızı kontrol ederek nasıl finansal iyilik haline geçebilirsiniz? İşte taktikler:

1 4 Harcamalarınızın Nedenini Bulun

Dürtülerimiz bize pişman olacağımız şeyler yaptırabilir. Çünkü biz sonuçlarını en son düşünürüz. Kendinize “Neden yeni bir ürün veya deneyim satın alıyorum?’’ diye sorduğunuzda çoğu zaman iyi bir sebep bulamayabilirsiniz. Ama derinine indiğinizde birçok sebebi olabilir.

2 4 Bütçeniz Olsun

İster günlük ister haftalık bütçeniz olsun, bütçenizi aşmamalısınız. İyi planlanmış bir bütçeniz olduğunda, yaptığınız her satın alma işlemini düşünmek zorunda kalmazsınız. 

Bu bütçeyi sizin için anlamlı olan bir şeye bağlamak daha da iyidir. Herhangi bir yere yapılacak uzun bir yolculuk, arızalı arabanın değiştirilmesi veya giderek artan borcunuzu azaltmak olabilir. Büyük resme bakmaya başladığınızda, bütçenizi aşmamak ve hedefiniz her ne ise onu gerçekleştirmek adına anlamsız alışverişlerinize son vereceksiniz.

3 4 Sizin Olmayan Parayı Harcamayın

Kredi kartı borcu olan kaç kişi tanıyorsunuz? Ya da son borcunu ödemeden, banka kredisi isteyenler? Hazır olan paraya “hayır” demek zordur, ancak paranın sizin olduğuna inanmak hatadır. Kredi, bir amaç ve iyi tanımlanmış bir planla kullanılıyorsa harika bir seçenektir. Ancak acil bir ihtiyacınız yoksa, asla kredi kartlarını ve kredili mevduatları boş yere kullanmamalısınız. Aksi takdirde sonuçları ağır olabilir. Peki, haftanın veya ayın sonuna geliyorsanız ve kira için yeterli paranızın olmadığını düşünüyorsanız, kredi kartınızdan yeni bir şey almak akıllıca olur mu? Bunu ödeyecek paranız olana kadar beklemeniz gerekmez mi? Konsept basit: paranız yoksa harcamayın. Kendinizi ne kadar çok borca sokarsanız, çıkmak o kadar zor olur. 

4 4 Değişmeye İstekli Olun

İnsanların finansal sorunlarına devam etmelerinin ana nedenlerinden biri, yaşam tarzlarını değiştirmek istememeleridir. Biliyorsunuz ki deliliğin tanımlarından biri de aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.

Ayda kaç kez dışarıda yemek yiyorsunuz? Kaç kez paket servis siparişi veriyorsunuz? Evde yemek yaparak ne kadar tasarruf edebileceğinizi biliyor musunuz? Ve yemek yapamayacağınızı söylemeden önce, pratik yaparak (neredeyse) her şeyi başarabileceğinizi unutmayın. İşe arabayla mı gidiyorsunuz? İhtiyacınız var mı? Arabanızı satmayı ve işe bisikletle gitmeyi düşündünüz mü? 

İnsanlar her zaman bir yaşam tarzı değişikliğinden korkarlar; Görünüşe göre bu sadece bir rahatlık meselesi değil, aynı zamanda gururla da ilgili. 

Günün sonunda, siz ve siz sadece sahip olduğunuz sorunları biliyorsunuz. Harcama alışkanlıklarınızın hayatınızı gerçekten etkilemediğini düşünüyorsanız, sanırım endişelenecek pek de bir şey yok. Ancak, harekete geçmediğinizde, işler dağılma noktasına geliyorsa, işi ciddiye almalısınız.

Yorumlar
Kalan Karakter 800