COVID-19 Tüketici Harcamalarını Nasıl Etkiliyor?

COVID-19 salgını tüketicilerin zor kazandıkları parayı nasıl ve nerede harcayacağını da büyük ölçüde değiştirdi. Bazı endüstriler bu fırtınanın etkisinden kurtulmak için daha iyi bir konuma sahipken, diğerleri hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kaldı.

Tüketici harcamaları, küresel ekonomik büyümenin en önemli itici güçlerinden biri. COVID-19 salgını da tüketici güveni, işsizlik seviyeleri veya yaşam maliyeti gibi tüketici harcamasını belirleyen bazı faktörleri etkilemesinin ötesinde, tüketicilerin zor kazandıkları parayı nasıl ve nerede harcayacağını da büyük ölçüde değiştirdi. Bazı endüstriler bu fırtınanın etkisinden kurtulmak için daha iyi bir konuma sahipken, diğerleri hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kaldı.

Duygu ve Harcama Niyeti Arasındaki Bağlantı

Tüketiciler belirsizlikle boğuştukça, satın alma davranışları düzensiz hale geldi. Fakat açıkça şunu söyleyebiliriz ki, belirsizlik gerekli olmayan tüm ürün ve hizmetlere yapılan harcamaları da azalttı.

Stratejik Tüketici Harcamaları

Küresel olarak tüketiciler, bakkaliye ve ev gereçleri gibi bazı ihtiyaçlara harcamaya devam ediyor ve bazı durumlarda salgın öncesi seviyelere kıyasla daha fazla harcama yapıyor. 

Örneğin; Çin'deki kısıtlamalar arttıkça, benzin, sağlık ve evcil hayvan bakım hizmetleri gibi birçok kategorinin geri döndüğü görülüyor. Ancak tahmin ediliyor ki; tüketiciler, ihtiyaç duydukları şeyler için harcamalarını artırırken, diğer kategorilerde ise daha az harcama yapacaklar.

Kırmızı Sektörler

Ülkelerde endişe verici düşüş gösteren, kayda değer iki sektör var yer alıyor: Restoranlar ve ev dışı eğlence yerleri yerleri.

Seyahat ve Ulaşım

Seyahat ve ulaşım sektöründeki kaçınılmaz düşüş, kitlesel sosyal izolasyon seviyelerinin ve seyahat kısıtlamalarının sıkılaşmasının bir yansımasıdır.

Giyim

Çin'de giyim, salgın öncesi seviyelere kıyasla % 40-50 daha düşük tüketim ile benzer şekilde endişe verici bir yavaşlama yaşıyor. Dünyadaki işletmeler için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satışlar da büyük bir darbe alıyor.

Tüketiciler harcamalarını kestikçe, her şekil ve boyuttaki giyim markaları üretimi küçültmek ve kendilerini nasıl konumlandırdıklarını yeniden hayal etmek zorunda kalıyor.

Belirsiz Bir Geleceğe Doğru

Açıkçası, COVID-19 her endüstriyi eşit şekilde etkilememiştir.

Bazıları için, müşteri deneyimlerini değişen değerlere başvurarak yeniden inşa etmek, karlı ve belki de çok ihtiyaç duyulan bir canlanma ile sonuçlanabilir. Diğer şirketler için bekleme oyununu oynamaktan başka seçenek yoktur.

Her şeye rağmen, her endüstri tek bir evrensel gerçekle karşı karşıyadır. Pandemi bittikten sonraki hayat önemli ölçüde farklı olacaktır. 

Sonuç olarak;

  • COVID-19, günlük hayatımızın neredeyse her yönünü değiştirdi.
  • Genel olarak, tüm sektörlerde harcamalar azaldı.
  • Restoranların ve mağazaların kapalı olması ve uçak yolculuğunun askıya alınması nedeniyle harcayabileceğimiz parayı kısıtladı.
  • Ancak içeride geçirilen zaman, ev eğlencesine ve yiyeceklere daha fazla para harcamamıza neden oldu.


Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2020/05/coronavirus-covid19-consumers-shopping-goods-economics-industry

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store