Alışveriş Davranışları Son İki Yılda Nasıl Değişti?

Alışveriş davranışlarınız son iki yılda nasıl değişti? Alışveriş yapma şeklimizde ciddi bir değişiklik göze çarpıyor ve en büyük değişiklik - COVID-19 sebebiyle - satın almalarımızın çoğunu mağaza yerine çevrimiçi yapmaya yönelik gördüğümüz eğilim.

Alışveriş davranışlarınız son iki yılda nasıl değişti? Alışveriş yapma şeklimizde ciddi bir değişiklik göze çarpıyor ve en büyük değişiklik - COVID-19 sebebiyle - satın almalarımızın çoğunu mağaza yerine çevrimiçi yapmaya yönelik gördüğümüz eğilim.

Görünüşe göre, bu geçişi yapan sadece bizler değiliz.

FIS Global'in yeni araştırmalarından "Worldpay from FIS Generation Pay", Avustralyalıların çoğunun alışverişlerini çevrimiçi yapar hale geldiğini ve bunun iki tane açık ve net nedeni olduğunu ortaya çıkardı. Birincisi, tabii ki mağazaların kapalı olması, bu yüzden istesek de mağazadan alışveriş yapamıyor olmamız; ikincisi ise hepimizin sosyal medyada geçirdiğimiz zamanın artmasından kaynaklanıyor. 

Sosyal medyada harcadığımız zamanın artması da sosyal medya alışverişinde bir artışa yol açtı ve FIS'in bu araştırması, Avustralya'daki en popüler satın alma platformunun Facebook (%73), ardından Instagram (%39) ve ardından YouTube olduğunu gösterdi (%19). 

Ayrıca insanların tam olarak ne satın aldıklarını da buldular. Ev dekorasyonu, ev eşyaları ve ev tadilat ürünleri, son 12 ayda sosyal medyada en fazla satın alınan ürünlerdi (%43), kadınların neredeyse yarısı (%46) bu ürünleri geçen yıl sosyal medya üzerinden satın aldı.

Bize göre bu kesinlikle artacak. Evlerimiz tüm dünyamız haline geldikçe, dış dünyanın öngörülemezliğinden uzak bir sığınak olan yuvalarımızı kurmaya ve mekanlarımızı olabildiğince sıcak ve rahatlatıcı hale evirmeye başladık. Sen de aynı durumu fark ettin mi? Kendinde hangi satın alma davranışı kalıplarını fark ettin?

Araştırma ayrıca kuşak farklılıklarıyla ilgili bazı ilginç istatistikler de buldu. Y kuşağı, kısmen teknoloji konusundaki uzmanlığımız ve çevrimiçi ödeme güvenliğine olan anlayışımız ve güvenimiz nedeniyle, çevrimiçi sosyal alışverişin hızından ve rahatlığından diğer nesillerden çok daha fazla yararlanıyor. Baby boomers gibi daha eski nesiller, kağıt ve plastiği dijitale tercih ediyor ve çok azı ödeme teknolojisilerini erken benimsiyor. Her nesil ve davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve araştırmayı gözden geçirmek için biraz zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Peki mağazaların yeniden açılması ve mekanlarda özgürce dolaşabilme sıklığının artmasıyla işler 'normal'e döndüğünde, sosyal alışveriş ne olacak? Ve genel olarak alışverişin geleceğini ne bekliyor?

Eh, sosyal alışveriş kalıcı olacak gibi görünüyor ve bu alandaki en büyük gelişmelerden biri, şu anda Asya'da çok popüler olan 'canlı yayından alışveriş’ adlı bir deneyim. Canlı yayından alışveriş, potansiyel müşterileri, bir ürünün tanıtımını yapan ve soruları gerçek zamanlı olarak yanıtlayan, mağazada alışverişin cana yakın deneyimini taklit eden güvenilir bir influencer ile birleştirir. Bu, karantinalar ile son birkaç yıl içinde hızla büyüyen ve Avustralya'da çok ciddi bir şekilde başlaması beklenen bir trend.

Peki, mağaza içi alışveriş bitti mi? Pek değil. Araştırma, COVID sonrası bir ortamda perakendenin geleceğinin, tüketicilerin artık hem çevrimiçi hem de mağaza içi alışveriş deneyimleriyle haşır neşir olacakları her iki deneyimi birbirine bağlayacak sürdürülebilir bütünsel birçok kanallı (çok yönlü) stratejiyle karşılacaklarını söylüyor.

Yeni bir yıla girmeden önce, son birkaç yılın sizi hem kişisel hem de finansal düzeyde nasıl değiştirdiğini tekrar düşünmenizi öneririz. Daha bilinçli olmanız gereken satın alma davranışları var mı? Mağazalara erişiminiz olmadığı için daha fazla mı tasarruf ettiniz veya normal bir yıldan daha fazla mı harcadınız? Nerelerde iyileştirmeler yapabileceğinizi düşünmek ve değerlendirmek için zaman ayırmak, yeni yıla bir amaç ve planla girmenin harika bir yoludur.

Alışveriş davranışlarımız ve geleceğin nasıl göründüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Sosyal alışveriş hakkında önemli bilgiler için FIS'in Generation Pay araştırma bulgularının en güncellerinden olan Worldpay'e göz atın.

Paranızı Krizlerden Nasıl Korursunuz?Paranızı krizlerden nasıl koruyacağınız konusunda kafanız mı karışık? Özlem Denizmen finansal yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri Onedio’da açıkladı!

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store