8 Adımda Hayat Kalitenize Yatırım Yapın

Borçlarımı temizleyeceğim, birikim yapacağım ve finansal huzurumu kazanacağım diyorsanız işte size altın değerinde öneriler;
8 Adımda Hayat Kalitenize Yatırım Yapın

1-    Bir şey satın almadan önce kendinize sorun, ‘bunu satın almak benim hayat kaliteme bir şey katacak mı?’ Diğer bir deyişle, satın aldığınız şeyin fiyatı, hayatınıza, cebinizden o paranın çıkmasına değecek kadar bir katkı sağlıyor mu?

2-   Kasaya gitmeden önce kendinize sorun, ‘bu benim için istek mi ihtiyaç mı?’ İstek ise, o istek için bütçenizde bir yer var mı bakın. İhtiyaçsa, o ihtiyacınızı daha uygun fiyatlı bir şeyle karşılama imkanınız var mı araştırın.

3-    İndirimin cazibesine kapılıyorsanız kendinize sorun, ‘ bu şey indirimde olmasa alır mıydım?’ Cevabınız hayırsa, sırf indirimde diye daha ucuza aldığınız şeyin aslında hayat kalitenizi düşürdüğünü unutmayın.

4-    Arkadaşımda var bende niye olmasın düşüncesiyle alışveriş yapıyorsanız kendinize sorun, ‘herkeste olan her şeye sahip olmam benim için mümkün mü?’ Cevabınız hayırsa, sırf başkasında var diye bir şey almanın finansal huzurunuza etkisini düşünün.

5-    İhtiyaçlarınızı görür görmez alıyorsanız kendinize sorun, ‘bunu hemen almak yerine biraz daha araştırsam daha uygun fiyata bulabilir miyim?’ Cevabınız evetse alışverişe çıkmadan önce araştırma yapmayı alışkanlık haline getirin.

6-    Kaliteye bakmaksızın her şeyin en ucuzunu alma eğilimindeyseniz kendinize sorun, ‘Bunun biraz daha kalitelisini alıp daha uzun süre kullanmam daha avantajlı olabilir mi?’ Cevabınız evetse, kalite fiyat performansı araştırmasıyla satın almayı öğrenin.

7-    Alın teriyle kazandığınız para sizin için değerliyse kendinize sorun, ‘ayda 180 saat çalışıyorum, saat başı ücretim xx TL. Buna vereceğim 200 TL, x saat çalışmama denk geliyor. Buna değer mi?’ Son karar sizin.

8-    Ufak tefek harcamaları gz ardı etme eğilimdeyseniz kendinize sorun, ‘Oraya 3, buraya 5 lira vererek yaptığım harcamaları yapmasam, bana aylık getirisi ne olurdu?’ İnanın o para birikimle ve yatırımla çok daha ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilir.

En önemlisi, her harcama öncesi kendinize mutlaka sorun, ‘bu harcama hayat kalitemi mi arttıracak, finansal huzurumu mu kaçıracak?’

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol