Zincir marketlerin verileri artık bakanlığın elinde olacak

Büyük zincir marketlere veri paylaşma zorunluluğu geliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, 200 şubeden büyük zincir marketler fiyat ve bilgilerini Ticaret Bakanlığı ile paylaşacak.

Perakende Ticarette Uygulanacak Kurallar ve İlkelerle ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, 200 şubeden büyük zincir marketler fiyat ve bilgilerini Ticaret Bakanlığı ile artık paylaşmak zorunda.

VERİLER KAMUOYUNA DA AÇIKLANABİLECEK

Ticaret Bakanlığı, 200’den fazla şubesi olan zincir marketlere fiyat takibi ve şube bilgilerine yönelik verileri Bakanlıkla paylaşma zorunluluğu getirdi. Bu veriler kamuoyuna da açıklanabilecek.

Ticaret Bakanlığı’nın, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik değişikliği Resmi Gazetede yayımlandı. Değişiklikle yönetmeliğe bir madde daha eklendi.

ÜRÜNLERE İLİŞKİN BİLGİLER BAKANLIĞIN SİSTEMİNE AKTARILACAK

Eklenen “Veri paylaşımı” başlıklı yeni maddeye göre, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarını satışıyla iştigal eden ve 200’den fazla şubesi olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen bir sisteme aktaracaklar. Bu veriler kurum, kuruluşlarla ve kamuoyuyla paylaşılabilecek. Veri aktarımına yönelik olarak Bakanlık usul ve esasları belirleyecek.

Düzenlemenin amacı maddenin giriş bölümünde, perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikalar geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkan sağlanması olarak belirtildi.

KARARIN ARDINDAN MARKET HİSSELERİ BORSADA DÜŞÜŞ YAŞADI 

Sektörel raporlara göre, Türkiye'de faaliyet gösteren ulusal ve discount zincir marketler arasında 200'ün üzerinde şubesi olan marketler arasında A101, BİM BIMAS.IS, ŞOK, Migros, Ekomini, Seç Market, Tarım Kredi Marketleri, Hakmar Ekspres ve Carrefoursa bulunuyor. Söz konusu marketlerden hisseleri borsada işlem görenler bugün endeksin altında bir performans gösteriyor. Saat 12:30 itibarıyla Şok Marketler yüzde 3,19, Migros yüzde 4,08, Carrefoursa yüzde 2,67 BİM yüzde 3,94 düşüş yaşıyor. Mağaza sayısı 200’ün altında olan halka açık marketler Gimat yüzde 2,11, Kim Marketler yüzde 0,13 yükselişte. BIST-100 endeksi ise yüzde 0.43 ekside.

Atık yağ getiren mamayı götürüyor!Balıkesir’de “Yağı Getir, Mamayı Götür” projesi başlatıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi en az bir litre atık yağ getirenlere bedava kedi veya köpek maması veriyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store