Yoksulluk sınırı 6 bin 184 lira!

Türkiye Kamu-Sen, dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırının 13 bin 446 lira 69 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı.

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), marttaki açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Araştırmaya göre, tek kişi için açlık sınırı 4 bin 945 lira 98 kuruşa,  yoksulluk sınırı da 6 bin 184 lira 14 kuruşa yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 13 bin 446 lira 69 kuruş olarak hesaplandı.  Araştırmada dört kişilik ailenin aylık gıda ve barınma harcaması 4 bin 713 lira 91 kuruş olarak belirlendi.  

1 AYLIK GIDA HARCAMASI 3 BİN 340 LİRA

Araştırmada öne çıkan bulgular şöyle:

- Dört kişilik ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı biçimde beslenebilmesi için gerekli harcama, günlük 111 lira. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı 3 bin 339 lira 75 kuruş.

- Martta ortalama 6 bin 285 lira 60 kuruş alan memurun ailesi için gıda harcaması, maaşının yüzde 53.13’ünü oluşturdu.

 - TÜİK verilerinde 1374 lira 16 kuruş olarak belirlenen kira gideri, martta ortalama maaşının yüzde 21.86’sına denk geldi.

 - Bir memur, ortalama maaşının yüzde 74,99’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak içinse maaşının yüzde 25,01’i kaldı.

- Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için martta geriye 1572 lira 3 kuruş kaldı.

Mahkemeden zam talep eden işçi için emsal kararYargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin ücretine zam yapılmamış olması ya da mailine cevap verilmemesi gibi sebeplerin ayrımcılık yasağının ihlali olarak değerlendirilemeyeceğine hükmetti. Emsal kararla birlikte zam talebi geri çevrilen işçiler, tazminat talebinde bulunamayacak.

 

Gerginliğinizin sebebi beslenme şekliniz olabilirGün içerisinde yoğun iş hayatı ve hızlı akan şehir temposunda çok gergin, sinirli hatta öfkeli hissediyorsanız bu durumun beslenmenizle de ilgili olduğunu unutmayın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store