Yeşil lastik!

Doğaya atık olarak bırakılması halinde önemli çevre sorunlarına yol açan PET şişenin geri dönüşümüyle otomobil lastiği üretildi. PET polyesteri kullanılarak üretilen lastikler piyasaya sürüldü.

Lastik üreticisi Continental, PET şişelerden elde edilen geri dönüştürülmüş polyester iplikle lastik üretimine başlayan ilk firma olduklarını duyurdu.

Şirketin geri dönüştürülmüş PET’lerden elde ettiği polyester iplik kullanarak ilk kez ürettiği lastikler piyasaya sürüldü. Firmanın 8 ay önce geliştirdiği ContiRe.Tex teknolojisiyle üretilen lastiklerde, yeni teknoloji sayesinde kimyasal kullanılmadığı belirtildi.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEMEYEN MALZEME KULLANILIYOR

Firma yaptığı açıklamada, "Bu teknoloji, geri dönüştürülmüş PET şişelerden herhangi bir ara kimyasal aşama olmadan elde edilen ve başka hiçbir şekilde geri dönüştürülemeyen polyester iplikleri lastik üretiminde kullanıyor. Bu sayede PET şişelerin yüksek performanslı polyester ipliklere dönüştürüldüğü diğer standart yöntemlerle kıyaslandığında üretim çok daha verimli hale geliyor. Bu teknolojide kullanılan şişeler, kapalı bir geri dönüşüm döngüsünün olmadığı bölgelerden elde ediliyor. Özel geri dönüşüm süreci kapsamında şişeler, kapakları çıkarıldıktan sonra tasnif ediliyor ve mekanik olarak temizleniyor. Mekanik parçalama işlemi sonrasında, PET malzeme granül haline getiriliyor ve polyester iplik halinde eğiriliyor."

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store