Yarım asırdır atığı kilime dönüştürüyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan Fevzi Esmeray, yarım asırdır eski kıyafetlerden elde edilen ip ve kumaşları yeniden değerlendirerek dokuma tezgahında yolluk ve kilime dönüştürüyor.

Dokuma ustası 63 yaşındaki Fevzi Esmeray, ilkokuldan sonra annesinin teşvikiyle dokuma ustasının yanında çırak olarak işe başladığını söyledi. Mesleğin inceliklerini öğrenerek kalfalığa ardından ustalığa kadar ilerlediğini anlatan Esmeray, kendi iş yerinde yarım asırdır dokumacılığı sürdürdüğünü belirtti.

 GERİ DÖNÜŞÜME VE ÇEVREYE KATKI

Yaptığı işin geri dönüşüme ve çevreye de katkısı olduğunu dile getiren Esmeray, şöyle devam etti: "Ev hanımları, evde kullanılmayan veya eskimiş kazak, penye türü giysileri yumak olarak hazırlıyorlar. Biz de bunları en güzel şekilde kilim ve yolluk olarak dokuyoruz. Özellikle halıların kaldırıldığı yaz aylarında evlerde en çok bunlar tercih ediliyor. Ev hanımları bu kültürü devam ettirdiği sürece biz de dokumaya devam edeceğiz. Yarım asırdır severek yaptığım mesleğimi sağlığım el verdiği müddetçe sürdürmek istiyorum."

BU İŞLE ÜÇ ÇOCUK OKUTTU

Esmeray, işyerinde eşinin de kendisine destek olduğunu ve teknolojiye inat mesleği devam ettirdiklerini anlattı.  Üç çocuğunu bu iş sayesinde okuttuğunu dile getiren Esmeray, isteyene mesleğin inceliklerini öğretebileceğini söyledi.

Elmas Esmeray da evlendikleri günden bu yana her gün iş yerini eşiyle beraber açtıklarını ve sırt sırta vererek 3 çocuklarını okutup büyüttüklerini aktardı.

Müşterilerden Fatma Arslantaş, evde kullanılmayan giysileri söküp yumak yaparak Fevzi ustaya kilim, yolluk olarak dokuttuklarını kaydetti. 

Menderes Özat /AA

Kömürden güneşe dönüşümle 7 milyon eve elektrik!‘Kömür Sahalarının Güneş Potansiyeli’ raporuna göre kömürlü termik santrallere kömür sağlayan açık maden ocakları güneş panelleri ile donatılırsa 6,9 milyon hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store